Tökéletesként jellemezték a napot - majd az álomszerű nap rémálomba csapott át, ahogy a fiúcska elkezdett köhögni...
Forrás: JustGiving
Nehéz elképzelni, miként dolgozza fel egy család egy tizenegyéves gyermek elvesztését. Ennyi idős volt ugyanis az a fiú, aki egy családi vasárnap után asztmarohamot kapott, amiből már soha sem tért magához. Mindez szűk másfél hete történt az angliai Lincolnshire-ben, a szülők azonban még most sem tértek magukhoz a sokkból.
A kis George Smith kiskorától kezdve sok időt töltött kórházban súlyos asztmája miatt. A végzetes napon azonban jól volt, egészen estig. Akkor egy roham miatt mentőt hívtak hozzá, végül azonban a család mégis úgy döntött, hogy jobb, ha otthon maradnak, a fiú ugyanis már jobban van. "A roham után megkérdezte, hogy ihat-e egy csésze teát és megnézhet-e egy filmet, mert nem tudott aludni. Megengedtük neki. Amikor újra köhögni kezdett, megkérdeztem, hogy jól van-e, ő pedig azt mondta, nem. Azt mondta, sajnálom, majd összeesett" - idézte fel a végzetes pillanatokat George édesanyja, Mel.
A szülők, miközben a mentőket tárcsázták, megpróbálták újraéleszteni. A kórházban gépekre tették, de így sem tudtak rajta segíteni. Miután otthon összeesett, már soha nem tért magához - írja a Lincolnshire Live oldala.
A tragédia árnyékában George szülei úgy látják, egész estig egy tökéletes napot töltöttek el fiukkal és négy lányukkal - ugyanakkor azt is bevallották: régóta rettegtek attól, hogy egyszer ez történhet. "Mindig is rettegtünk, hogy egyszer nem épül fel egy roham után."
A család barátai netes adománygyűjtésbe kezdtek, hogy támogassák a kis George búcsúztatását. A gyűjtésen öt nap alatt közel 800 ezer forintnyi összeg gyűlt össze.
Aggasztó számban nő az asztmások száma a világban. Míg 1990-ben 183 millió, addig 2015-ben 358 millió ilyen betegről tudtak világszerte. Ugyanebben az évben az asztma 397 100 ember haláláért volt felelős. A halálesetek többsége a fejlődő országokban történt.
Az asztmára a visszatérő nehéz vagy szapora légzés, légszomj, mellkasi szorító érzés, a mellkas felfújt állapota, a légzési segédizmok használata, köhögés, súlyos roham esetén elkékülés és légzési elégtelenség jellemző. A betegség első tünetei leggyakrabban kisgyermekkorban, 30 éves kor után jelentkeznek - ugyanakkor az asztma bármely életkorban kialakulhat.