Aktuális

A rossz alvás lehet, hogy a Parkinson-kór egyik tünete

Bors

Létrehozva: 2017.12.10.

<p>Az Aarhus Egyetem tanulmánya szerint a Parkinson-kór és a demencia kialakulásában nagy szerepet játszik az alvás is. Pontosabban a nem megfelelő alvás.</p>

A dán kutatók szerint azok az emberek, akik az alvásuk REM fázisában (a mélyalvás szakaszában) nyugtalanabbak, azoknak az agyában kevesebb dopamin termelődik. Az alacsonyabb dopaminszint pedig akár a Parkinson-kór egyik tünete is lehet, írja a Science Daily. A REM (angolul Rapid Eye Movement - gyors szemmozgás) fázis az alvás azon szakasza, melynél a légzés szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély, viszont az izomtónus átmenetileg megszűnik. A név arra utal, hogy a szemek ebben az alvászakaszban gyors mozgást végeznek és a végtagok izmai átmenetileg képtelenek a mozgásra. Többek között a REM fázis ideje alatt álmodunk és ilyenkor az agynak azok a területei aktívak, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt.

A nyugtalan alvást tudományosan RBD-nek – rapid eye movement behavior disordernek, vagyis gyors szemmozgásos alvászavarnak – nevezik, ami a becslések szerint a világ lakosságának csupán 0,5%-át érinti. A betegség bár nem súlyos, de annál kellemetlenebb, hiszen a beteg öntudatlanul rángatózik, rúgkapál álmában.

– Az RBD-s betegek agyában gyulladás van azon a területen, ahol megtalálhatók a dopamin termelő idegsejtek, és mivel így kevesebb dopamint termelnek, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki náluk Parkinson-kór vagy demencia – közölte Morten Gersen Stokholm, a kutatás egyik vezetője.

A Lancet Neurology folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez az első alkalom, hogy a gyors szemmozgásos alvászavar és a Parkinson-kór kialakulása között közvetlen kapcsolatot találtak.

– Ezzel a vizsgálattal új ismereteket szereztünk az agyi betegségekről a betegség kialakulásának kezdeti szakaszában, és így később akár kimutatható is lehet, hogy mely alvászavarban szenvedő betegeknél alakulhat ki Parkinson-kór. A kutatás segíthet olyan gyógyszerek kifejlesztésében, amelyek megállíthatják vagy lelassíthatják a betegségek kialakulását – mondta Stokholm.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek