Komoly önértékelési gondokat okozhat a fokozott szőrnövekedés a nőknél és fiatal lányoknál is. Sokszor hiába a gyakori szőrtelenítés, a kinőtt szálak ugyanolyan sötétek és erősek lesznek, mint azelőtt. A háttérben súlyos betegségek is állhatnak, amint arra dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek- és felnőttendokrinológusa felhívja a figyelmet.
Magas lehet a tesztoszteronszint
A férfiakra jellemző állapotok, így a zsíros, pattanásos bőr és persze a fokozott szőrnövekedés jellemzően a kelleténél magasabb tesztoszteronszintre utal. Hiszen ez a nemi hormon is felelős a férfias jegyekért és alapvetően befolyásolhatja a hölgyek szokatlanul megerősödő szőrzetét. A tesztoszteronszint emelkedése mögött állhat a pajzsmirigy vagy a mellékvesekéreg enzimzavarja, és kromoszómaeltérés is.
Vizsgáltassa meg a petefészkét!
A tesztoszteron túltengésének hátterében állhatnak a petefészkekben kialakult ciszták. Ez felnőtt nőknél és lányoknál ugyancsak előfordulhat. Ilyenkor többek között a férfihormonok túlsúlyba kerülése miatt nem megy végbe megfelelően a tüszőérés, helyette apró, folyadékkal teli ciszták keletkeznek. – Ez pedig nemcsak szőrnövekedést okozhat, hanem zavarokat a menstruációban is, így ha a kettőt együtt érzékeli, mindenképpen keressen fel szakorvost – hangsúlyozza dr. Tar Attila. További tünet lehet a zsíros-pattanásos bőr, súlyos esetben meddőség is.
Daganatra is gyanakodhat
Ha a tesztoszteron szintje lényegesen magasabb a normálisnál, úgy hormontermelő daganat jelenlétére is érdemes gyanakodni. A kóros sejtburjánzás rosszindulatú is lehet, ezért mindenképp alapos utánajárást igényel!
A mellékvesekéreg zavarát jelentheti
Ha azt tapasztalja, hogy a szokottnál pirosabb és kerekebb, pattanásos az arca, fáradtságot és fájdalmat érez a gerince környékén az erős szőrzet mellett, a mellékvesekéreg túlműködése lehet az ok. Ezen tünetek mellett kialakulhat csontritkulás, menstruációs zavar. De ha a szülők azt tapasztalják, hogy gyermekük a normálistól eltérő tempóban, lassabban növekszik, akkor is a mellékvesével lehetnek gondok.
– Minden esetben az első a laborvizsgálatok elvégzése, azok tudják kimutatni a férfi és a női nemi hormonok mennyiségét – mondja az endokrinológus, aki szerint az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel, valamint életmódváltással orvosolhatók a szőrnövekedési panaszok. Daganat esetén viszont műtéti beavatkozásra van szükség.