Forrás: Thinkstock
Aranyérrel sokan küzdenek, de rengeteg tévhit is kering róla. Dr. Tihanyi Balázs, a budapesti Trombózisközpont sebésze tisztázza ezeket.
Hideg szék is okozhatja
Hamis
Elterjedt tévhit, hogy a nagyon hideg felületen való ülés elősegíti az aranyér kialakulását, de ez nem igaz, inkább a hosszú ideig tartó ülés eredményezheti. Éppen ezért, ha hajlama van rá, illetve ha már aranyérrel küzd, lehetőleg ne üljön vagy álljon sokat egy helyben!
Csak időseket érint
Hamis
Ugyan könnyebben alakul ki aranyér az idősebbeknél, de a fiatalokat ugyanúgy érintheti. A kevés mozgás, az ülőmunka, a rostszegény táplálkozás és a kevés folyadék mellett az aranyér akkor is kialakulhat, ha kamasz az illető.
A műtét a megoldás
Részben igaz
Az aranyeres csomóknak több stádiumuk van, és csak súlyosabb esetben van szükség műtétre. Léteznek igen hatásos gyógyszerek, kúpok és kenőcsök – ezekből többet recept nélkül is kapni lehet –, amelyek csökkentik a gyulladást, a fájdalmat, összehúzzák az ereket is. De a megfelelő életmóddal sokat lehet tenni a probléma ellen.
A terhesség kiváltó ok
Igaz
Sajnos valóban megnő a várandósság alatt az aranyér kialakulásának rizikója. A növekvő méh és a magzat ugyanis nyomást gyakorol a környező vénákra, így a végbél környékén pangás alakul ki. Ráadásul csak tovább ront a helyzeten a kismamáknál gyakori székrekedés, és már szüléskor az erős hasprés, nyomás is.
Biztos jele a vérzés
Igaz
A gyulladásban lévő aranyeres csomók gyakran véreznek, így a székelés során észlelt vér igen komoly figyelemfelkeltő jel. Ilyenkor mielőbb orvoshoz kell fordulni! Már csak azért is, hogy ki lehessen zárni a vastagbélrákot.
Nem szabad mozogni
Hamis
Sokan úgy vélik, a mozgás csak ront az aranyeres csomókon. Pedig épp ellenkezőleg! A megelőzésben és a kezelésében is nagyon fontos a rendszeres, könnyed testmozgás. Ám a súlyemelés, a has erôltetése kerülendő, mivel ezek a mozgásfajták csak terhelik a rektális vénákat.