Aktuális

Birtokvédelem menthet meg a gyűjtögetőktől

P. Zs.

Létrehozva: 2018.03.27.

Alig lehet tenni valamit az olyan lakók ellen, akik kényszeresen gyűjtögetik a kacatokat. A közös képviselők tehetetlenek, utánajártunk, mi lehet a törvényes megoldás.

Birtokvédelem menthet meg a gyűjtögetőktől

Elviselhetetlen bűzre panaszkodtak a lakók abban a IX. kerületi társasházban, ahonnan szomszédjukat, egy idős, beteg asszonyt kórházba vittek a napokban. A rendőrség és az újpesti Állatmentő Liga tagjai együtt mentek ki a lakáshoz, ahol borzasztó állapotban találtak meg négy galambot. De nem csak ez volt a probléma, kiderült: a néni gyűjtögető. Elképesztő mennyiségű szemetet halmozott fel a lakásban. Az eset nem egyedi.

– Ha állat is van a lakásban, akkor legalább tehetünk valamit, de egyébként tudomást sem szereznénk a gyűjtögetőkről – mondta a Borsnak Pataki Gábor, az Állatmentő Liga vezetője. – Jártunk olyan 40 négyzetméteres lakásban, amelyből 250 állatból próbáltuk kimenteni a még életben maradtakat. Viszont nem sokat tudunk tenni akkor, ha nem áll meg az állatkínzás gyanúja – tette hozzá az elnök.

Magánlakás, közprobléma

A magánlakásokban kis túlzással mindenki azt tesz, amit akar. Éppen ezért a társasházakban is csak a közös terekben van illetékessége a népegészségügyi hatóságoknak. Ám előbb a közös képviselőnek kell gondoskodnia arról, hogy ott ne legyen hulladék, szennyeződés.

– Ha a hulladékhalmozás a közösségi terekben járványügyi szempontból is kifogásolható – a hulladék fertőzőképes, vagy rovarok és rágcsálók búvó-, vagy fészkelőhelyéül szolgál –, ez esetben a ház kötelezettsége, hogy a hulladék elszállításáról, fertőtlenítésről, irtásról gondoskodjon – közölte lapunkkal Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztálya. Ha ezt nem teszi meg, akkor a kerületi népegészségügyi hatóság, az önkormányzat, a katasztrófavédelem vagy a környezetvédelmi hatóság tud intézkedni.

Lassú eljárás

A zaj és bűz miatt a lakóknak, szomszédoknak lehetősége nyílik rá, hogy birtokvédelmi eljárást kérjenek. Ám ez egy igen lassú folyamat. – A közvetlen szomszédoknak, lakóknak kell a kerületi jegyzőnél birtokvédelmet kérni. Ha egy évet meghaladó az ügy, akkor pedig bírósághoz kell fordulni. Ezek nem jelentenek azonnal megoldást, ám intézkedés biztosan lesz a végén, vagyis kipakoltatnak a lakóval – mondta lapunknak Kaplonyi György, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke.

Bűz és patkányok

Budapest II. kerületében, éveken át megoldatlan probléma volt egy gyűjtögető kényszeres viselkedése. A környéken patkányok tanyáztak és bűz terjengett. Előbb zsákszámra kezdte gyűjteni a faleveleket, majd üres üvegekkel folytatta. Hiába rendelte el az önkormányzat az elszállítást, a férfi vállat vont és azt mondta: „még egy évem van rá”.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek