A két, különösen védett állat borzasztó kínok között pusztult el, de a mérgezés a környék egész állatállományának fennmaradását veszélyeztette.
Egy 39 éves férfi Bács-Kiskun megyei, városföldi tanyáján az elszaporodott rókák és dúvadak irtották a baromfiállományt, így tulajdonos egy 55 éves hivatásos vadász segítségét kérte.
A probléma megoldására a vadász 2015. február 15-én kora este fulladásos halált okozó idegméreggel, karbofuránnal befecskendezett tojásokat vitt a tanyára. Úgy gondolták, ha a mérgezett tojásokat elhelyezik a tanyán, illetve annak környékén, sikerül megvédeniük saját háztáji állataikat.
A kihelyezett tojásokat a szerencsétlen rókák mellett két fokozottan védett, darabonként 1 millió Ft természetvédelmi értékű parlagi sas fogyasztotta el, akik költőpárt alkottak, és a méreg hatására különös szenvedések között pusztultak el. A kihelyezett tojásokból rajtuk kívül még további nyolc – köztük jeladóval ellátott – egyed is táplálkozott, ezért a mérgezés az egész állatállomány fennmaradását veszélyeztette.
A baon.hu korábbi cikke szerint a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának vezetője úgy emlékezett, hogy friss volt az állatok teteme, amikor rájuk találtak, és a sasok szenvedésre utaló, görcsbe rándult pozícióban feküdtek a földön. A hölgy arról is beszélt, hogy az egyik rókának kilógtak a belső szervei, és ahogy fel volt hasítva a hasa, az neki egyértelműen emberi kézre utalt. Ebben a rókában olyan magas volt a méreganyag mennyisége, hogy szerinte az nem táplálkozás révén jutott a szervezetébe, hanem mesterségesen belehelyezték (a rókán nem volt lövésből származó nyom, de csapdával is elfoghatták).
Az ügyészség a vádlottakkal szemben börtönben végrehajtandó szabadságvesztés, közügyektől eltiltás, valamint az elsőrendű vádlottal szemben a hivatásos vadász foglalkozástól eltiltás kiszabására tett indítványt.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatai szerint 2012-ben 16 parlagi sas esett mérgezés áldozatául Magyarországon, 2013-ban 11, 2015-ben pedig 6, miközben az európai állomány már csak alig több mint 200 egyedből áll.