Múlt hét végén valóságos pánik alakult ki az áruházakban egy zsaroló miatt, aki több millió forintot követelt azért cserébe, hogy ne injekciózzon bele semmit a dobozokba, megmérgezve ezzel a gyanútlan vásárlókat. De hol lehet a rés a rendszerben, amit ki tudna használni? Ennek jártunk utána.
Forrás: Bors
Újra kipakolta az UHT-tejeket a polcokra az Auchan, miután több gyártó termékeit volt kénytelen zárolni és visszahívni. A kialakult helyzetet olyan komolyan vették a hatóságok, hogy azonnal levették a polcokról az érintett termékeket, az ORFK pedig közölte: a Nemzeti Nyomozó Iroda külön csoportot alakított az ügy felderítése érdekében.
– Egy ilyen riasztás azonnali cselekvést kíván, és elsődleges feladat. Vagyis, ha érkezik egy jelzés, azonnal, az összes áruházi dolgozót oda vezénylik, és eltüntetik a polcokról a termékeket. Még akkor is, ha fennáll annak a lehetősége, hogy csak rémhír az egész – árulta el Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, majd folytatta:
– Az illető nem véletlenül választott alapélelmiszert, ezekre ugyanis kevésbé figyelnek az áruházak, mivel nem kockázati tényezők. Magyarán, kevésbé lopják. Felkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot, hogy megtudjuk, elült-e a baj, hiszen az Auchan újra feltöltötte a polcokat, de annyit közöltek, hogy a témában korábban megküldött válaszukat kiegészíteni nem áll módjukban.
Vizsgálja meg a csomagolást!
Az szinte lekövethetetlen, hogy valaki beleszúr és befecskendez egy tűvel valamit a dobozokba a vásárlótérben, de még a raktárban is, ugyanis hiába vannak kamerák, azok nem tudnak mindent figyelni. Ráadásul ezeknek a láncoknak több száz boltjuk van az országban. Sajnos elég csak a dobozok tetejét szúrni, máris nem tűnik fel a szivárgás. Éppen ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arra hívta fel a figyelmet, jól vizsgáljuk át a dobozokat, mielőtt megvesszük, hogy nincs-e rajtuk sérülés.
Félóránként vesznek mintát a gyártás során
Komoly elôírásokat kell betartaniuk a készítôknek és a forgalmazóknak egyaránt.
– Mindenhol vannak központi laborok a feldolgozóiparban. A gyártás során félóránként vesznek mintát a termékből: minden idegen anyagot ki tudnak mutatni. A központi raktárakban is nehezen férhetne hozzá illetéktelen a dobozokhoz, hiszen a raklapokon lefóliázva van az áru, amit így visznek tovább az üzletekbe – árulta el Mélykuti Tibor, a Tejterméktanács elnöke. A nyers tejtől az asztalig négy kritikus ponton csúszhat hiba a számításba: a termelés, a nyers tej szállítása, a feldolgozás, a tárolás során. Ám ezekkel tisztában vannak az élelmiszerlánc résztvevői, amelyek folyamatosan monitoroznak: ôk is szûrik a termékeket.
A Spar is érintett a botrányban?
Közleményt adott ki tegnap a Spar, miszerint őket is érinti a visszahívás. Három üzletükben, Diósdon egy Sparból és egy Intersparból, Szentendréről pedig egy Intersparból hívtak vissza tartós tejeket és egy kávétejszínfajtát is. Akik vásároltak ezekből, blokk nélkül visszavihetik.