Európán belül Magyarországon végzik a legtöbb comb- és lábszár-amputációt. A beavatkozás után pedig minden ötödik beteg életét veszti a kórházban. Tényleg ennyire nem tudunk odafigyelni magunkra, vagy másról van szó?
Forrás: AFP
Magyarországon százezer lakosra 650 végtag-amputáció jut évente, ami a nyugat-európai átlag két és félszerese. Az európai országok között nálunk messze a legmagasabb a combot és a lábszárat érintő nagy műtétek száma, ami Szlovákia eredményét is alulmúlja – derült ki egy sebészeti folyóirat által frissen közölt adatból.
Érszűkület és diabétesz
Hiába szökött fel a cigaretta ára az egekig, az áremelés nem sarkallt tömegeket arra, hogy leszokjanak. A magas amputációs arány egyik lényegi tényezője
a dohányzás és az annak következményeként fellépő érszűkület. De a nem megfelelően kezelt cukorbetegség is vezethet végtagvesztéshez. A szakértő tapasztalata szerint viszont sokan csak kifogásokat keresnek arra, miért nem tudnak egészségesebben élni, és fel kell ismerni, hogy a következményekért mindenki maga felelős.
– A 2-es típusú cukorbetegség megelőzése érdekében a legfontosabb a változatos étkezés. Lehetőleg rendszeresen kell végezni valamilyen testmozgást. A kiegyensúlyozott étrend azt jelenti, hogy napi 3-5 adag gyümölcsöt és zöldséget is tartalmazó ételt fogyasszunk és figyeljünk a csökkentett cukor- és zsírbevitelre – fejtette ki a Borsnak Antal Emese dietetikus.
Inkább levágják
Az egészséges életmód hiánya mellett egy másik tényező is van, ami miatt Európában nálunk végzik a legtöbb amputációt: jelenleg kevés az érsebész Magyarországon. Erre hívja fel a figyelmet dr. Sepa György érsebész főorvos is, aki a Borsnak elmondta: vidéken például nincs lehetőség érfestésre. – Gyakran mire feljut a páciens Budapestre, már olyan állapotba kerül a beteg végtag, hogy nem lehet megmenteni. De az is lehet, hogy olyan orvoshoz kerül, aki amputálja a sebészeti osztályon még akkor is, amikor esetleg lett volna mód megmenteni.
A pénz beszél?
Magyarországon az Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelô (a régi OEP) háromszor annyit fizet az amputáció után, mint egy rekonstrukcióért, azaz érműtétért. Az amputáció legtöbbször a rossz szociális helyzetben élőket érinti, akik vagy későn mennek el orvoshoz, vagy a házi orvos nem ítéli meg kellőképpen, mire van szüksége a betegnek. A szakember szerint az is problémát jelent, hogy nincs egy komoly, összehangolt szakmai csapat Magyarországon, amelyik együtt készítene átfogó tervet a megelőzésekre.
– Nemrég volt egy konferencia, ahol az ortopéd orvostól, az érsebészen és a diabetológuson át, a belgyógyászig rengetegen jelen voltak. Ez okot adhat a reményre. Ha lassan is, de valami fejlődés elindult ezen a téren – mondta dr. Sepa György.
Évi négyezer műtét
– A leggyakoribb lábprotézis acél és alumínium öntvényből, valamint műanyagból készül. Egy teljes combprotézis kb. három kiló.
– Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ortopédtechnikai osztályán évente háromszáz végtagprotézis készül.
– Majdnem négyezer amputációs műtétet végeznek évente.
– Az amputációk 80-85 százalékát érbetegségek, 17 százalékát balesetek, 3 százalékát fejlődési rendellenességek miatt végzik.
A biztosításért mindent?
A nyírkátai Cs. Sándort azzal vádolják, hogy szándékosan vágatta le mindkét lábát a vonattal 2014. júliusában, mert így akart hozzájutni az összesen 530 millió forintot érő biztosításaihoz. Cs. azt állította: véletlen baleset történt, belelépett egy üvegszilánkba, megbillent, elvesztette az egyensúlyát, és úgy esett az induló szerelvény alá. Tény azonban, hogy a férfi tucatnyi társaságnál kötött különféle biztosításokat a baleset előtt. Cs. pedig az eset után pert indított a szerinte neki tartozó biztosítók ellen.