Nem csak a húszéveseké a világ – szól a híres sláger, ami igaz a sportra is. Nem szabad elhanyagolnunk a testünket időskorban sem, azonban nem mindegy, hogyan mozgunk.
Minél idősebb az ember, annál nehezebb nekiállni mozogni, pedig az egészség és a túlsúly leadása szempontjából is fontos, hogy karbantartsuk a testünket. Jó hír az időseknek, hogy egyre több nyugdíjasotthonban tartanak csoportos edzéseket, de egyedül is elkezdhetünk a testükkel foglalkozni.
A fiatalok bírják
Tizennégy éves kor alatt bármit kipróbálhat a gyerek, sőt a huszonévesek előtt is nyitva állnak a kapuk. A problémák inkább a harmincasoknál kezdődnek, amikor a test már nem bírja annyira az edzéseket, főleg ha előtte ritkán volt megerőltetve. A szakértők szerint sosem késő életmódot váltani, akár 70-80 évesen is belevághatunk egy lazább edzésbe, természetesen csak addig, amíg a testünk is bírja.
A kevesebb több
Hatvan felett már veszélyes lehet, ha hirtelen sportolásba kezdünk. Azoknak, akik ekkor akarnak változtatni az életmódjukon, jobb, ha valami könnyed edzéssel kezdik.
– Az idősebb korosztálynak leginkább a kímélő mozgásformák ajánlottak. Ilyen például a laza úszás, a hosszú séta, vagy a Nordic walking is. Ezek a gyakorlatok nem emelik meg nagyon a pulzusszámot, így nem okoznak problémát – mondta lapunknak Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nagy Sportágválasztó kommunikációs igazgatója. – Ha heti pár alkalommal 30-40 perces gyakorlatokat végzünk, az már nagyon jó. Persze vannak, akik jobban szeretik az aktívabb sportokat, a testi korlátokig viszont ezzel sincs baj – tette hozzá az olimpikon, aki arra is figyelmeztet, hogy kerüljük magas korban, gyakorlat nélkül azokat a mozgásformákat, mint például a foci, kézilabda vagy vízilabda, ahol az ízületeknek, izmoknak a hirtelen irányváltás miatt bajt okozhatunk.
Jelez a testünk
Hiába harmincéves valaki, elképzelhető, hogy nem bírja úgy a nagyobb erőkifejtést, míg mások ötvenesen is jól bírják az edzéseket. Kiss Gergely szerint mindenkinek figyelnie kell a saját teste jelzéseit.
– A középkorúaknál nagyon nehéz belőni, hogy kinek mi ajánlott. Mindenkinek figyelni kell a saját testét. Ha fáj a térd, a váll vagy a derék az edzés alatt, akkor a balesetek elkerülése érdekében jobb visszafogni a lendületet vagy átgondolni a mozgást. Nem mindegy az sem, hogy milyen eszközöket használunk. Például ha valaki a magasságához képest túl alacsony kerékpárt választ, akkor ne csodálkozzon, ha megfájdul a térde. Akár ilyen apróságokkal is kárt okozhatunk.