A gépjárművek ellen elkövetett bűncselekmények száma csökken, így minden tulajdonosnak érdeke, hogy vagyontárgyát valamilyen módon megpróbálja megvédeni az illetéktelen kezek ellen.
Az elektronikai eszközök napjaink vagyonvédelmi rendszereinek nélkülözhetetlen elemei. Használatukkal sok hasznos funkció ellátható, melyek nélkül a mai, modern eszközállománnyal „dolgozó” bűnözök elleni védekezés kivitelezhetetlen lenne. Persze egyenként ezek sem képesek csodát tenni, rendszerben érdemes gondolkodni. Az elektronikai védelem több funkciót is lefedhet. Megakadályozhatja a járműbe való bejutást, legyen az utastér, csomagtartó. Hanggal és fénnyel jelzik, ha ez mégis megtörténik, megakadályozzák az indítást, és képesek a járó motorú autó időzített leállítására is rablás esetén.
A riasztók a legismertebb és legnépszerűbb védelmi eszközök. Összetettségükkel számos funkciót képesek egyszerre ellátni, és az már csak a tulajdonos pénztárcájától függ, milyen szintű védelmet szereltet autójába. Fontos megjegyezni, hogy a sorozatban beszerelt gyári riasztók hatékonysága a profi elkövetők ellen a rendszer ismertsége miatt alacsony, igazi védelmet csak az egyedileg, utólagosan, szakértelemmel beszerelt eszközök biztosíthatnak.
A modern riasztók ma már az autó CAN-BUS rendszerére csatlakoznak, onnan gyűjtik be a védelemhez szükséges információkat, éppen ezért a házilagos beszerelés szakértelem nélkül nem megoldható. A riasztók aktiválása és kikapcsolása is többféle módon lehetséges. A legkényelmesebb az autó gyári kulcsával aktiválható rendszer, ugyanakkor a PIN-kódos, vagy egyedi jeladós rendszerek növelik a hatékonyságot. A PIN-kódos rendszernél például lehet kényszerített PIN-kódot alkalmazni, ami olyankor lehet előnyös, ha a vezetőt kikényszerítik autójából. A megadott kóddal még rövid ideig üzemel az autó, majd megáll. Hasonló funkciót láthat el egy zsebben hordott jeladó is.
A gépjármű ellopása ellen az utólagosan beszerelt indításgátlók egyszerű, de hatékony megoldást kínálnak. Egy rejtett, csak a tulaj által ismert kapcsoló banálisnak tűnik, de kifejezetten hatásos. Ennek bonyolultabb változata, ha egy rejtett eszközhöz kell érinteni egy kártyát vagy jeladót ahhoz, hogy a motor indítható legyen. Ilyen eszközök, melyek a motorvezérlő elektronika blokkolásával akadályozzák az indítást, már néhány tízezer forintért kaphatók, és bár csak a lopásnál hatékonyak, autónkat végül is megóvják. Kiemelten fontos, hogy a beszerelést kizárólag szakember végezheti, mivel a hibás beszerelés miatti meghibásodás (pl. menet közbeni motorleállás) életveszélyes lehet.
A Mabisz szerint a rablásgátló olyan védelmi berendezés, amely a járó motorú gépjármű erőszakkal, illetve az élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetéssel történő elvétele esetén az így megszerzett gépjármű használata ellen nyújt védelmet. Minden rablásgátló alapvető jellemzője, hogy járó motornál a vezetőoldali ajtó nyitása után automatikusan avatkoznak be a gépjármű működésébe. A motor leállítási folyamata késleltetéssel kezdődik meg.
Az elektronikai védelmek csúcsát a GPS-alapú helymeghatározással is ellátott, külső beavatkozásra is alkalmas készülékek jelentik, ahol a tulajdonos vagy egy diszpécserközpont nem csak az autó helyét tudja meghatározni, de lehetősége van annak leállítására is.