Ha már felkészítette az autóját a télre, jól tette, de még nem dőlhet nyugodtan hátra. A balesetek nagy részét a figyelem hiánya okozza.
Forrás: Thinkstock
Nem forog a nyak
Az emberek többsége a téli közlekedéstől fél leginkább, de már az igazi randa őszi időnek – ami itt van a kertek alatt – is megvannak a veszélyei. Leginkább az időseknek jelent problémát ilyenkor a világos órák számának csökkenése és a köd, de nem csak ez okozhat balesetet az utakon.
– Önmagában az időjárás-változás következtében is lehetnek olyan egészségügyi problémák, amik miatt a korosabbaknak fájdalmaik vannak a végtagjaikban vagy a testük valamely más pontján – magyarázta Dobrocsi Endre közlekedési szakértő. – Ez lehet például ízületi panasz, és tény, hogy egy ilyen tünet hatással van a közlekedésre is. Hiszen az ember egy fájós nyak miatt nem tud kellően szétnézni, vagy azért, mert nehezebben mozog a dereka. Emellett idősebbeknél – persze tisztelet a kivételnek – rosszabbodik a reflex, ami még többet számít, ha most útra kelnek. Autósok, biciklisek, gyalogosok sem tudják, milyen veszélyes lehet az évnek ebben a szakaszában egy szemre teljesen jól járható útszakasz.
Fekete jég az úton
Most még nincs hó és látszólag jég sem, így azt gondoljuk, minden ideális a közlekedéshez, pedig nagyon tévedünk. A szakértő szerint az útra potyogó vizes falevelek is lehetnek olyan csúszósak, mintha jég lenne az autó alatt. Ráadásul hajnalban már sokfelé előfordul, hogy deres az útfelület. A szemmel nem látható, szinte hártyavékony jeget az aszfalton fekete jégnek nevezik, mivel még csillogni sem csillog, a legtöbb esetben észrevehetetlen. Pedig, ha megcsúszik rajta az autó, tudni kell jól reagálni.
– Figyeljünk a természet előidézte veszélyekre! Elővigyázatosabban kell közlekedni a reggeli és az esti órákban, hiszen olyankor a legpárásabb az idő, és ha a pára lecsapódik az útra, abból jég lesz. Számolnunk kell még a látási viszonyok romlásával is, ami az idősebbeknél nagyobb problémát jelent még akkor is, ha egyébként rutinos sofőrökről beszélünk – figyelmeztetett Dobrocsi. Ezekre a kockázatokra fel kell készülni, és ha lehet, el is kell őket kerülni, például úgy, hogy nem a hajnali órákban indulunk útnak, és megpróbálunk még sötétedés előtt hazaérni.
Nézze az út mentét is!
Sokan sokféle módszerre esküsznek, miként lehet elkerülni ilyenkor a kellemetlen találkozást az elénk ugrott vaddal: dudálással, a reflektor felkapcsolásával, kikerüléssel. A szakember szerint ezek közül egyik sem biztos, mivel minden vad másképp reagál.
– A legjobb módszer, hogy olyan vidékre érve, ahol fennáll a vadveszély, felkészülünk minden eshetőségre. Ezek az útszakaszok sokkal nagyobb koncentrációt igényelnek, mivel nemcsak az utat kell nézni, hanem az út melletti területeket is. Utóbbi nehezebb, ha nincs learatva például a kukorica, vagy fás-erdős a táj, hiszen itt elrejtőznek az állatok, majd, ha úgy gondolják, hipp-hopp útra kelnek. Azt tudom ajánlani, hogy fejben mindig álljunk készen a hirtelen fékezésre, így kisebb lesz a reakcióidőnk. A fékezésen kívül ne próbálkozzunk mással, mivel nem tudhatjuk, nem számíthatjuk ki előre, hogy mi fog történni: a vad lemerevedik előttünk, továbbszalad vagy visszarohan oda, ahonnan jött – javasolta a szakértő.