Minden évben egyre kevesebb egészséges élelmiszert fogyasztunk, ez a gyerekekre is vonatkozik. Pedig nekik lenne a legnagyobb szükségük a bennük található anyagokra.
Veszélyben a fiatalok
A túlsúly és az elhízás évről évre egyre magasabb a 4 és 10 év közötti gyermekeknél – erre jutott a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Sőt a 11–18 év közöttiek 24 százaléka – tehát minden negyedik gyerek – túlsúlyos vagy egyenesen elhízott, ami egyértelműen az étkezésre vezethető vissza. Antal Emese dietetikus, szociológus, a TÉT Platform szakmai vezetője a Borsnak elmondta, hogy már kiskorban nagyon fontos, hogy megszerettessük a gyermekekkel az egészséges ételeket.
– A gyümölcsök és zöldségek alapvető táplálékaink, amelyek vitaminokat, ásványi anyagokat, élelmi rostokat tartalmaznak, amelyeknek kiemelkedő egészségmegőrző, betegség-megelőző szerepe van. Ezért fontos, hogy a gyermekek minél előbb ismerkedjenek meg a zöldségekkel és a gyümölcsökkel. Vonjuk be őket az ételkészítésbe, díszítsünk, szobrászkodjunk együtt velük, de az is sokat segít, ha együtt megyünk ki velük a piacra – mondta el a szakértő.
Napi 400 gramm kell
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatásai igazolják, hogy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása fontos szerepet játszik a gyermekek fejlődésében. Nemcsak nálunk, hanem az egész világon tapasztatható, hogy az emberek egyre kevesebbet esznek ezekből a termékekből. A Központi Statisztikai Hivatal 2016-os kutatása szerint a magyarok fejenként csak napi 262 gramm zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, amellyel az Európai Unióban az utolsók között vagyunk. Becslések szerint a magyar átlag dupláját, vagyis naponta 400 gramm zöldséget és gyümölcsöt kellene enni.
Jobb a természetes
Az emberi szervezet nem tud előállítani vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat, ezért fontos, hogy kívülről megkapjuk ezeket. A gyermekek esetében a fejlődéshez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt egyenek.
– A rostok nagyon fontos szerepet játszanak a gyermekek anyagcseréjében és emésztésében is. Szerencsére hiánybetegségek csak ritkán alakulnak ki, de az immunrendszerre hatással van az A-, a B- és a C-vitamin is. Azt gondolom, hogy a mesterséges vitaminokat kerülni kell, ha egy mód van rá, sokkal jobb, ha természetes anyagokból kerülnek ezek a szervezetbe. Persze ha szükség van a pótlásra – például egy betegség alatt –, akkor be kell avatkozni, de legjobb, ha a gyermek saját maga eszi meg a zöldségeket, gyümölcsöket – magyarázta dr. Varga Károly gyermekorvos.
Kell a példa
A szakértők egyetértenek abban, hogy nem az erőltetés a legjobb módszer arra, hogy a gyermek több egészséges élelmiszert egyen. Ez leginkább a felnőtteken múlik, ugyanis a kicsik a szüleiktől veszik a példát. Ha minden kötél szakad, trükköket is bevethetünk, hogy rávegyük az evésre.
- Adjunk neki frissen facsart gyümölcslevet
- Pároljuk meg a zöldségeket
- Vágjuk fel a zöldségeket csíkokra, és készítsünk mellé joghurtos mártogatóst
- Formáljunk alakzatokat a gyümölcsből
- Süteményszaggatóval készítsünk alakzatokat, és szúrjuk fel a darabkákat egy pálcikára
- A krémleveseket is szívesebben eszik meg a gyerekek