Létezik rosszabb az ébresztőóraszónál, ami egy fagyos téli reggelen üvölt az arcunkba, és üzeni, hogy ideje munkába mennünk? A válasz valószínűleg igen, de lássuk be, hogy akárhogy is nézzük, ez egy kellemetlen dolog. Minden hideg és sötét, még az állatok is melegebbre húzódnak ilyenkor, miközben mi, szuperintelligens emberi lények kirángatjuk magunkat a meleg ágyból, hogy beülhessünk az irodai asztalunk mögé.
Nem véletlen, hogy ez a dolog helytelennek tűnik, ugyanis szakértők most alátámasztották, hogy ennek valóban nem így kellene lennie. Dr. Paul Kelley alváskutató szerint a felnőttek nem jutnak elég pihenéshez és alváshoz, mivel túl korán kell dolgozni. Kelley szerint pozitív hatással van az egészségre, ha a produktivitást délelőtt 10 óra után kezdjük el. A doktor egyébként éppen erre az időre rendelte el a tanítás elkezdését abban az időben, amikor igazgatóként dolgozott egy iskolában.
Az alvásszakértő elárulta a Sunday Times-nak, hogy a munka elkezdésére a legoptimálisabb időpont a déli órákra tehető.
– Manapság egy dolgozó felnőtt átlagosan hat és fél órát tölt alvással, márpedig minimum nyolcra lenne szükségük. Az átlagosan délelőtt tíz óra után kezdődő munkaidő lenne a legmegfelelőbb mindenki számára, ugyanis ez csökkentené az egész emberiség alvásveszteségét. Ha ezt a késői kezdést lehetővé tennék, azonnali javulást fedezhetnénk fel: az alváshiány 70%-kal csökkenne, ami napi 36 perc pluszt jelentene.
A szakértő természetesen különbséget tesz az éberségtípusok és a munkakörök között, de összességében is azt állítja, hogy a délelőtt 10 órai munkakezdés lenne mindenki számára optimális.