Aktuális

Kilopjuk  a papírból a szaloncukrot

P. Zs.

Létrehozva: 2018.12.05.

Még mindig jobban szeretjük a szaloncukrot a Mikulás-csokinál, évente 3500 tonnát fogyasztunk belőle. A szakma szeretné, hogy végre hungarikum legyen az egyébként minden ízében magyar édesség.

Nincs magyar család, amelyik az ünnepekre ne vásárolna szaloncukrot. A többség emlékezetében még élénken él a konzum, és a kézi csomagolás azokból az időkből, amikor nehezen lehetett kakaóhoz, csokoládéhoz jutni. Ma már gőzerővel készülnek a gyártók az ünnepi édesség szezonjára, némelyik már nyár végén kezdi a gyártást.

Bár évről évre kikerül a polcokra valamilyen újdonság, még mindig a zseléset szeretik legtöbben. A kókuszos és a vajkaramellás is dobogós, és sláger még a marcipános változat is.

– Nálunk a mogyorókrémes, mogyoródarabkákkal a sláger, de szerették a tavalyi újdonságot, a túrótöltelékest is. Persze már tudjuk, mi lesz a jövő évi ízünk, de az persze még titok – mondja a Borsnak Maszler László, a Szerencsi Bonbon Kft. termékfejlesztője.

Az idei újdonság az ír whiskey ízű szaloncukor, amelyet 72 százalékos csokoládéval burkolnak be. A vásárlók többségének az ízek után az ár a legfontosabb szempont, 2–4000 forintot szánnak a családok a szaloncukrokra, és körülbelül egykilónyit tervez venni belőle a magyarok 86 százaléka. Van, aki már novemberben bevásárol, de sokan megvárják a januári leárazásokat. Rengeteg fogy a csomagolt cukiból: évi 3500 tonnányit fogyasztunk belőle, miközben csokimikulásból csak 435 tonna fogy.

A szaloncukor őse a Franciaországból származó fondant cukor, de a karácsonyfa szaloncukorral történő díszítése nálunk alakult ki, és csak hazánkban szokás – vicces, de a magyar családok háromnegyede bevallottan kilopkodja a cukrokat a papírból, alig hogy feldíszítik a karácsonyfát.

– Bár a szaloncukor valódi hungarikum, hivatalosan még nem az, és már dolgozunk azon, hogy megkapja ezt a címet – mondta lapunknak Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke.    

Magának is készített a Bors

A csokit csak precíz technikával lehet jól elkészíteni. A jó minőségű csokit 38 fokosra melegítik, majd visszahűtik 32 fokosra. A linzerkosárkába helyezett masszába bármilyen finomság kerülhet, a budapesti Csokoládé Múzeumban a Bors egyedi rózsaborsos, fahéjas, mandulás, mazsolás ver­ziót készíthetett magának.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek