Aktuális

Van-e értelme a betétdíjnak a PET palackon?

H. R.

Létrehozva: 2019.02.19.

A boldog jövő az lenne, ha egyre nagyobb mértékben visszaállnánk az üvegre. Hiába gyűjtik be, kevés műanyagot lehet újra felhasználni.

Az emberek há­romnegyede támogatná a betétdíjas rendszer újbóli bevezetését a műanyag palackokra, és választaná a visszaváltható plasztikot az egyszer használatos helyett. Ez derült ki a Greenpeace Magyarország 2018 decemberében végzett, fővárosi közvélemény-kutatásából, aminek az eredményét a napokban tettek közzé.

Biztatóan hangzik, ami a környezetvédelemhez való hozzáállásunkat illeti, és szükség is van erre a szemléletre, mivel a tanulmányból az is kiderül: Magyarországon jelenleg a világátlaghoz képest 3 százalékkal több PET alapú anyagot használunk (f)el.

Nem hasznosítják

Ugyanakkor beszédes adat, hogy a világon valaha legyártott mű­anyagok több mint 90 százalékát máig nem hasznosították újra, holott számos fejlett nyugati or­szágban hatalmas kultúrája és logisztikája van a műanyagok begyűjtésének és újrahasznosításának. Ezek szerint ennek nincs értelme vagy nem hatékony? Felesleges és gazdaságilag nem kifizetődő erőfeszítés? A gazdag országok luxusa a rendszer mű­ködtetése?

Régen visszaváltották

Magyarországon jellemzően szénsavas üdítőket árultak visszaváltható PET palackokban a rendszerváltozást követően egészen 2011-ig. Az olvasó talán még emlékszik rá: ezek vastagabb „falú”, merevebb anyagú flakonok voltak. Fokozatosan tűntek el a polcokról, utolsóként a Coca-Cola jelentette be, hogy megszünteti termékei palackozását ezekbe.

Lépését azzal indokolta, hogy kevesen veszik az áruit ebben a kiszerelésben. Mint akkor kiadott közleményükben írták, a betétdíjas műanyag palackba töltött üdítőik iránti kereslet évről évre jelentősen csökkent: 30-40 százalékkal. Ezenkívül hivatkozott a cég nemzetközi tanulmányokra is, amelyek szerint a környezetre gyakorolt hatás szempontjából nincs különbség a visszaváltható és az eldobható flakonok között.

– A fogyasztóknak van igényük a környezetbarát megoldásokra, ám általános probléma, hogy egyrészt nincs elég információjuk ezekről a lehetőségekről, másrészt sok esetben a kényelem mindent felülír – mondta a Borsnak Urbán Csilla, a Humusz Szövetség elnöke. – Az újratölthető, betétdíjas PET palackok újbóli megjelenését itthon nem látjuk reálisnak, és nem is támogatnánk. A megoldás az új­ratölthető üvegpalackok ará­nyának jelentős növelése lenne, és ez elengedhetetlen is a legújabb európai uniós célszámok eléréséhez. Másrészt a skandináv mintának megfelelően be kellene vezetni a műanyag palackok és az alumíniumdobozok kereskedelmi visszavásárlását – de újrafeldolgozás céljából. 

Tudta?

Egy üvegpalackot negyvenszer lehet újratölteni. Egy új palack előállításához pedig akár 90 százalékban használható tört üveg. Az alumínium sörös- és üdítősdobozokat ugyan nem szokták újratölteni, ám anyagukat száz százalékban újra tudják hasznosítani.

Kimossák a flakonokat

A klasszikus betétdíjas rendszer egyébként úgy működik, hogy a gyártók pénzt térítenek vissza a boltba visszavitt üres palackokért. Ezt az összeget, persze, úgy határozzák meg, hogy ne legyen veszteséges a visszagyűjtés. Az újratölthető flakonokat az a teherautó viszi vissza a gyárba, amelyik az üzletnek egyébként is szállítja az árut, tehát nem kell pluszutat finanszírozni emiatt.

Az üzemben a visszavitt palackokat kimossák, fertőtlenítik, és mehetnek is újra a szalagra. A PET palackot hatszor-nyolcszor lehet újratölteni. Ha kiszolgált, utolsó tisztítás után ledarálják és elszállítják egy újrafeldolgozó üzembe. Ám a mű­anyag csomagolóanyagok gyártásához csak kevés, maximum 20 százalék használt műanyagot lehet felhasználni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek