Aktuális

Gyerekülés: Nem mindig a drágább a jobb

B. Bredák Alexandra

Létrehozva: 2019.05.23.

<p>Megint bebizonyosodott: nem mindig az a jobb termék, ami drágább. A Tudatos Vásárlók Egyesülete azt vizsgálta, melyik a legbiztonságosabb gyerekülés. Kiderült: néhány 120 ezres termék rosszabb, mint a feleannyiba kerülő társa. </p>

Azok, akik nem a KRESZ szerint szállítják a 12 éven aluli gyereket autóban, akár 45 ezer forintos büntetéssel is számolniuk kell. Persze a szülők nem elsősorban azért szerelik be a gyerekülést a kocsiba, mert félnek a büntetéstől, hanem mert a gyereket szeretnék maximális biztonságban tudni.

86 ülést vizsgáltak

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 86 különböző, Magyarországon is kapható autós gyerekülést tesztelt nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel és a né­met autóklubbal, az ADAC-vel közösen. Az eredmény: nincs egyenes arányban az ár és a minőség. A vizsgálatok során néhány esetben biztonságosabbnak bizonyultak az olcsóbb gyerekülések a drágábbnál.

Elsősorban azt tesztelték, hogy mennyire nyújtanak biztonságot az ülések frontális vagy oldalirányú ütközésnél, elmozdul-e az ülés, kifordulhat-e a gyerek belőle, vagy hogy milyen erő éri a fejét, a mellkasát és a nyakát. Az eredmény arra világít rá: nem éri meg az árra hagyatkozni.

Gyatra nem akadt

Jelenleg kétféle szabvány van a gyerekülésekre. Ami forgalomba kerül, annak ezek egyikének meg kell felelnie. Az egyik az ECE R44, a másik az R129, vagy más néven i-Size. Utóbbi olyan szempontból modernebb, hogy kötelezővé teszi az isofix rögzítést, és nagyobb oldalirányú védelmet biztosít.

A tesztben a 0–13 kilós gyerekeknek szánt üléseknek csak mintegy a fele kapott 4-est vagy 5-öst a biztonságra (0-tól 5-ig terjedt az értékelési skála), ezek ára 50 ezer és 200 ezer forint között mozog. Érdekesség, hogy a kevésbé biztonságosak árában is nagy a szórás: 30 és 150 ezer forint között kaphatók. A teszten két olyan gyerekülés is gyengébben teljesített, ami több mint 120 ezer forintba kerül, miközben már feleennyiért is kapható biztonságos.

Andacs Noémi, a TVE szakértője a Borsnak megnyugtatásként azt mondta: olyan termék nem volt, ami nagyon rosszul szerepelt volna. 

– Ahol gond volt, ott olyan jellegű problémát tapasztaltunk, hogy kibillen a szék, vagy oldalirányú ütközésnél erősebb ütés éri a gyereket, és nem véd annyira, mint a jobban teljesítők – magyarázta.

Na de miből van?

Olyan termék vásárlásakor, mint a gyerekülés, a legtöbb szülő nem is gondol arra, hogy tartalmazhat esetleg egészségre káros vegyi anyagokat: policiklusos aromás szénhidrogéneket (PAH), ftalátot, fenolokat, formaldehidet vagy égésgátlókat. Pedig ezek potenciális rákkeltő anyagok, amik a hormonrendszert is károsíthatják. Ezek főleg bőrrel érintkezve juthatnak be a gyerek szervezetébe. A 86 vizsgált termékből háromban mutattak ki rákkeltő összetevőt. 

– Nyilván nem arról van szó, hogy életveszélyes ezek használata, de érdemes olyan terméket választani, ami kevésbé veszélyes az egészségre – hívta fel a figyelmet Andacs Noémi. – Főleg nyáron jelenthet kockázatot a rosszul vizsgázott termék, amikor a gyerek bőre közvetlenül érintkezik az üléssel, az izzadás miatt pedig könnyen beszívódhatnak a bőrbe a káros anyagok. De az, hogy mindössze három ilyen termékre bukkantunk, jó aránynak számít.

A használttal óvatosan!

Ha valaki másodkézből venne gyerekülést, legyen nagyon résen! Andacs Noémi szerint érdemes olyan embertől venni, akiben megbízunk, mert ha például már „volt része” a gyerekülésnek balesetben, könnyen megsérülhetett az egész szerkezete. Így viszont nem nyújtja már azt a biztonságot, amit az új. Lehet tehát használtat venni, de olyantól, aki őszintén elmondja azt is, ha történt baleset.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek