<p>Bátorságérdemrendet, rendkívüli helytállásért érdemrendet és arany fokozatú kitüntetést adott át néhány perce Pintér Sándor belügyminiszter azoknak, akik részt vettek a dunai hajótragédia utáni mentésben és az elsüllyedt Hableány kiemelésében. Pintér Sándor azt mondta, hogy a magyar nemzet egyként küzdött. Külön kiemelte a civileket, akik, ahogy fogalmazott, „nem magukkal, hanem a mentéssel foglalkoztak”. A mai megemlékezésen egyperces csenddel és 28 harangszóval emlékeztek a tragédia áldozataira. Azért harangoztak ennyiszer, mert 28-an haltak meg a balesetben, melyben egy szállodahajó nekiütközött a Hableánynak. A katasztrófát mindössze hét ember élte túl, három embert még mindig nagy erőkkel keresnek, a nap 24 órájában, a Duna több mint 200 kilométeres szakaszán, a belügyminiszter utasítására több mint egy hete, a korábbinál kétszer többen.</p>
Forrás: Czerkl Gábor
A katasztrófavédők, a Terrorelhárítás munkatársai, a rendőrség és a honvédség emberei és a dél-korai küldöttség is részt vett azon a megemlékezésen, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter tartott.
Az esemény az első rendőrségi bejelentés lejátszásával kezdődött: Felborult egy hajó a Dunán, a Parlament előtt, emberek vannak a vízben!
Aztán több felvételt is bemutattak a mentésről, ahogy megépítették a pontont, hogyan merültek le a búvárok, valamint a kiemelésről is mutattak felvételeket.
Miután Pintér Sándor belügyminiszter köszöntötte a mentésben részt vevőket, egyperces néma csenddel emlékeztek az áldozatokra, majd 28-szor kongatták meg a harangot. Pont annyiszor, ahány áldozata van a dunai hajótragédiának.
Pintér Sándor később elmondta, hogy nagyon kicsi volt az esélye, hogya Hableányon utazó 33 dél-korai turista és a kétfős magyar személyzet túlélje a balesetet. Ezután megköszönte mindenkinek, akik részt vettek a mentésben, illetve később a holttestek felkutatásában, majd a hajó kiemelésében. Külön kiemelte a civileket, akik, ahogy fogalmazott, „nem magukkal, hanem a mentéssel foglalkoztak”.
A belügyminiszter azt mondta, a magyar nemzet egyként küzdött.
A hajó kiemelésével nincs vége a történteknek, a büntetőeljárás folyik – mondta Pintér Sándor, aki ezután elismeréseket adott át.Összesen 43-an kaptak kitüntetést, köztük a mentésben részt vevő tűzoltók, búvárok, vezetők és a civilek.
Bátorságérdemrendet kapott:
Ádám Tamás István, a Szökőár Kft. vezető búvára,
Bánki Frigyes, a Szökőár Kft. búvára,
a Terrorelhárítás vezető búvára és további öt búvár
és egy tűzoltóhajós-kapitány.
Rendkívüli helytállásért érdemrendet kapott:
Hajdu János, a Terror Elhárítás főigazgatója,
a Clark Ádám daru kapitánya,
a Terrorelhárítás főigazgatójának helyettese,
a Terrorelhárítás társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője,
a Kató Hídépítési Kft. vezetője és két munkatársa,
egy körzeti megbízott,
a belügyminisztérium sajtófőnöke,
a hajó kiemelésében részt vevő egyik egyetemi docens,
az egyik helikopterpilóta,
egy merülési vezető,
egy főtanácsadó,
egy tűzoltó,
egy rajparancsnok,
a Terrorelhárítás kabinetigazgatója,
a tűzszerész hajós
és Szökőár Kft. vezetője.
Négy hajós arany fokozatú kitüntetést kapott.
Ahogy azt korábban megírtuk, a Hableány sétahajónak május 29-én ütközött neki egy jóval nagyobb szállodahajó. Előbbin 33 dél-koreai turista és a kétfős magyar személyzet utazott.Mindössze hét ember élte túl a tragédiát, 25-én meghaltak, három embert még keresnek. Nagyon kicsi az esélye, hogy ők még életben vannak.
(Origo)