Aktuális

Az autót is érdemes felkészíteni a nyaralásra

Bors

Létrehozva: 2019.07.14.

A családok jellemzően ilyenkor indulnak nyaralni, és a statisztikák alapján legalább 50 százalékuk autóval teszi. Mivel a hazai járműállomány átlagéletkora 14 év feletti, jó eséllyel sokan idős kocsival teszik. Kérdés: megfelelően felkészítették-e az utazásra?

Hónapokig készülnek a családok az egy-kéthetes kikapcsolódásukra, hiszen jó érzés kiszakadni a mindennapokból, kipihenni az egész éves fáradalmakat. A Gfk Hungária elemzéséből kiderült, hogy a hazai lakosság 54 százaléka tervez nyári kirándulást, és a legnépszerűbb utazási eszköznek továbbra is az autó számít. Ezért fontos tudni, mire érdemes odafigyelni az indulás előtt, mert ahhoz, hogy a tervek szerint célba is érjünk, megfelelő előkészületekre van szükség.

Vizsgáltassuk át a kocsit!

A márkaszervizek évszakonként kínálnak az adott időszaknak megfelelő átvizsgálást, amely során néhány ezer forintból felmérik az autónk állapotát. Amennyiben szükséges, itt orvosolni is tudják a problémákat. Fontos, hogy a futómű, az abroncsok, a fékek, a légkondicionáló megfelelő állapotban legyen az utazás előtt, de ugyanúgy lényeges, hogy ellenőrizzék a folyadékok szintjét (pl. fék, hűtő, ablakmosó), az izzókat és a pótkerék állapotát.

A guminyomást a csomagok és az utasok számának megfelelően korrigáljuk, amennyiben többen utazunk a gépkocsiban, sok holmival, nagyobb nyomásra van szükség a kerekekben. Alacsony nyomás esetében a gumik szabálytalanul kophatnak, és szélsőséges helyzetben az alakváltozásból eredő súrlódás miatt felmelegedő abroncsok akár fel is robbanhatnak.

Ellenőrizzük a tartozékokat!

Az autóban kötelező magunkkal vinni egy elsősegélydobozt és az elakadásjelző háromszöget, több országban elvárás a tűzoltókészülék, javasolt a láthatósági mellény, az izzókészlet és a vontatókötél.

Kössünk biztosítást!

Indulás előtt kössünk nemzetközi biztosítást a gépjárműre, és ne feledkezzünk el az utasok betegség- és poggyászbiztosításáról se, mert ezek hiánya komoly költségeket vonhat maga után.

Pakoljunk szakszerűen!

Hirtelen fékezésnél vagy egy balesetnél komoly problémát okozhatnak a rosszul rögzített csomagok, éppen ezért érdemes odafigyelni arra, hogyan pakolunk. Tegyük alulra a nagyobb, nehezebb holmikat, felülre mehetnek a kisebb, könnyebb pakkok. Az éles tárgyakat rögzítsük hevederrel, s a csomagtartó tartalmát fedjük le egy pokróccal! Ameny-nyiben az utastérben is nagyobb tárgyat szállítunk, akár biztonsági övvel le is köthetjük azt, a ki­- sebb tárgyakat helyezzük el az erre kialakított rekeszekben, kesztyűtartóban! De arra is figyel­-jünk, hogy az utasok – legfőképp a gyerekek – szabályosan ülje­nek a kocsiban.

Ezekre figyeljünk még

Mielőtt útnak indulunk, nézzünk utána a külföldi országok szabályainak, mert azok nem ismerete nem ment fel minket az elkövetett szabálysértések alól. Azt is térképezzük fel, hol, milyen autópálya-matricára lesz szükségünk. Még otthon tápláljuk be a célállomásunkat a navigációba, s ügyeljünk arra is, hogy engedélyezzük az autópálya-használatot a szoftver számára! Végül pedig menet közben ne arra menjen ki a játék, hogy minél kevesebb megállással érjük el a célállomást, hanem nyugodtan iktassunk be pihenőket, amikor mindenki felfrissülhet kicsit.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek