Biztosan sok olvasónk szenvedett már kínzó fejfájástól. Megdöbbentő, de a lakosság negyven-ötven százaléka rendszeresen küzd ezen fájdalom különböző típusaival.
Forrás: iStock
A krónikus vagy gyakori fejfájástól szenvedők gyakran esnek abba a csapdába, hogy az átmeneti enyhülést ígérő fájdalomcsillapítókhoz nyúlnak. Ez azonban több szempontból is veszélyes lehet – figyelmeztet dr. Prinz Géza, a Fájdalom Központ neurológusa, pszichiáter, infektológus. A fájdalom elleni pirulák gyakori szedé-se károsítja a gyomor- és bélnyálkahártyát, aminek súlyos következménye lehet: gyomor- és nyombélfekély alakulhat ki. A gyógyszerek helytelen használata ezenkívül önmagában is fenntarthatja a fejfájást, így nem csak a tüneteket nem szünteti meg, de a diagnózist is nagymértékben megnehezíti az orvosok számára. Fontos, ha mégis fájdalomcsillapítóhoz nyúl a páciens, csak átmeneti megoldásnak tekintse! Dr. Prinz Géza sorra veszi a fejfájások különböző típusait.
Migrén
Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalomként. Egy tízes fájdalompontozó skálán olyan 6-9-es erősségű. Órákon vagy akár egy-két napon át is tarthat és a fizikai aktivitás csak fokozza. Gyakran társul hozzá rosszullét, hányinger, fénytúlérzékenység.
A nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik. A fájdalmat különböző látásjelenségek előzhetik meg, ha fénylő foltokat, kaleidoszkópszerű képet látunk, erre gyanakodjunk.
Tenziós fájás
A legtöbb esetben enyhe vagy mérsékelt, 4-6-os erősségű fájdalommal jár. A fej körül jelentkezik a fájdalom, amely a nyak, tarkó felé is kisugározhat. Gyakran kíséri szorongás és depresszió. Napokig eltart, krónikus formájában akár 15 napig is egyhuzamban.
Cluster
Ez egy rohamokban jelentkező heves fejfájás. Az egyik oldalon, jellegzetesen a szem körüli környéken okoz éles, szúró fájdalmat, az erőssége általában 10-es, amelyhez könnyezés, orrdugulás, orrfolyás, szempirosság társul. Fiatal, dohányzó férfiaknál gyakoribb. Általában 30-90 percig tart.
Hogyan segíthet a neurológus?
A pontos diagnózis kialakításában a páciens maga is segíthet, ha fejfájásnaplót vezet: milyen jellegű a fejfájása, milyen gyakorisággal jelentkezik, a fej melyik részén érezhető, mennyi ideig tart, jár-e más tünettel is, például hányinger, szédülés, fénytúlérzékenység, és azt is fontos feljegyezni, milyen gyógymódokat próbált eddig a fájdalom csillapítására. A fejfájás hátterében álló okok alapos felderítése után kezdhetjük meg a fájdalom megszüntetését. A cél, hogy tartósan, a lehető legkevesebb mellékhatással fájdalommentes életmód alakuljon ki, ami komoly életminőség-javulást eredményezhet – mondta dr. Prinz Géza, a Fájdalom Központ neurológusa.