Aktuális

Városi legenda – Ötemeletes tömbházat vágatott ketté Ceausescu

BoBe

Létrehozva: 2019.08.26.

Számtalan őrült legenda fűződik a román diktátor, Nicolae Ceausescu nevéhez. Mind közül azonban talán az egyik legbizarrabb egy ötemeletes ház kettévágása és elvontatása. De vajon valóban megtörténhetett ez?

A fényűző életmódjáról, medvevadászatairól és a csúfos végről elhíresült Ceausescu 1965-től 1989-ig vezette a Ro­mán Kommunista Pártot, kivégzése napjáig gyakorlatilag azt csinált, amit csak akart. Mit sem törődött nyomorban tengődő népével, számára a legfontosabb az volt, hogy ő és családja ne szenvedjen hiányt semmiben. 

Útban volt az épület

A szocialista blokk országaihoz hasonlóan Ceausescu is ötéves tervekben gondolkodott. Területrendezés címszó alatt falurombolásokat és központi települések kialakításait tervezte. Az erdélyi Gyulafehérvár (románul Alba Iulia) is a kijelölt városok között szerepelt, ahova egy ha­talmas sugárutat tervezett a „Kárpátok géniusza”. Ám a tervezett út nyomvonalán egy öt­szintes lakóépület állt, de ez sem jelenthetett gondot a diktátornak.

Mivel elbontatni rengeteg pénzbe került volna, és amúgy is jó állapotú, lakható volt a tömb, végül úgy döntöttek, hogy inkább kettévágják az épületet, és mind a két részt 55 méterrel elhúzzák az útból. Így szinte kettényílt az út a ro­mán kormányfő előtt, és senki nem akadályozhatta meg őt terve megvalósításában. 

Mérnöki pontossággal

A cseppet sem könnyű költöztetést mérnökök valósították meg. Nem volt egyszerű a 7600 tonnás épület középpontját megtalálni úgy, hogy a ház még vé­letlenül se dőljön össze. Miután ez megtörtént, újabb kihívás előtt álltak Ceausescu emberei, ki kellett találni, hogy hogyan fogják elvontatni.

Amerikai mintát követtek, hiszen ott már többször is kilométerekkel arrébb pakoltak épületeket. A különbség csak annyi volt, hogy azok a házak faszerkezetűek voltak, az alapjukról levágva emelhetőek, mozgathatóak. Ez az ötemeletes ház azonban fix betonalapra épült. Alá kellett dúcolni mindkét oldalát. Sávonként kezdték el a stabil betonalapra épült házat alátámasztani, és az előre, csak erre a célra odaépített sínrendszerre emelték. Így először az egyik, majd a másik fele el­csúsztathatóvá vált.

Az elképesztő műveletre 1987. május 27-ét jelölték ki, és már reggel 8.35 perckor neki is láttak a munkának. Meglepő módon hat óra alatt végeztek a költöztetéssel, méghozzá úgy, hogy senki nem sérült meg a műveletben. Sőt! A lakók benn maradtattak a lakásukban a munkálatok idejére. Azt is meg tudták oldani, hogy mozgatás közben az épület végig a közművekre legyen kötve. Így továbbra is mű­ködött a víz-, áram- és gázellátás, a szennyvízkezelés és a telefonkapcsolat is. A legendák szerint több lakó a teraszáról nézte végig a nem mindennapi költözést, ki kávéval, ki sörrel a kezében. A kettészelés annyira stabil volt, hogy még a mai napig ugyanúgy áll a két épületrész Gyulafehérváron. 

A rettegő diktátor

Ceausescu rettegett attól, hogy elveszíti a hatalmát. Senkiben nem bízott, hatalma csúcspontján szinte teljesen elszigetelte magát.

Amikor megtudta, hogy Fidel Castrót a cipőjén keresztül akarta megmérgezni a CIA, akkor teljesen paranoiássá vált. Onnantól kezdve rögeszméje lett, hogy őt is a ruháján keresztül akarják megölni, ezért soha nem vett fel többször egy öltönyt sem. 365 darab összekészített szett állt a hatalmas szekrényében le­pecsételve, műanyag ruhavédő fóliában. Mindennap, amikor levette az aznapi ruhadarabjait, az emberei vörös tintával megjelölték, és még aznap este el­égették a holmikat. Végzetét azonban nem kerülhette el: a romániai forradalom elsöpörte őt, feleségével együtt végezték ki 1989. december 25-én.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek