Forrás: iStock
Ősszel a nappalok rövidülnek, a szürkületi és esti időszakok pedig egyre hosszabbak lesznek, így sokan sötétben mennek munkába és érkeznek haza, ezért különösen fontos az autók fényberendezéseinek vizsgálata, ellenőrzése. Természetesen az első és legfontosabb, hogy az autó lámpái, irányjelzői működőképesek legyenek, amit illik gyakran ellenőrizni. A meghibásodásra a legtöbb autó műszerfali jelzésekkel, üzenetekkel hívja fel a figyelmet, sok esetben még azt is kiírja a kijelzőre, melyik lámpával van probléma.
Ugyanakkor főleg az idősebb autóknál kevesen figyelnek rá, nem elég, ha világít egy lámpa, de legyen elég fényereje is, nem beszélve arról, hogy annak a fénysugárnak a megfelelő helyre kellene vetülnie. A modern autók jelentős részén a fényszórókat már műanyag alapú „üveg” védi, ez segíti a különböző dizájnos formák kialakítását a tervezőknek. Sajnos ezek a burkolatok az évek során megkopnak, karcolódnak, és persze az UV-sugárzás sem tesz jót nekik, így gyakran előfordulnak lemattult, a fény számára alig áthatolható fényszórójú autók az utakon. A sofőr felkapcsolja a lámpát, de főleg szürkületben gyakorlatilag semmit sem lát a fényéből. A megoldást a lámpák külső felületének felpolírozása jelentheti, amellyel természetesen érdemes szervizhez fordulni. Bár az interneten számos módszer kering az otthoni javításra, de miután egy fontos biztonsági berendezésről van szó, nem javasoljuk a házi barkácsolást.
Az autók világításával kapcsolatban fontos emlékeztetni az autósokat, hogy a ködlámpákat kizárólag korlátozott látási viszonyok közt megengedett használni. A hátsók különösen veszélyesek, mert az erős hátsó fény elnyomhatja a féklámpák világítását, így a hátul jövő később veszi csak észre az előtte haladó fékezését. A látni és látszani elv alapján a közlekedés további résztvevőinek is érdemes kiemelt hangsúlyt helyezni a láthatóságukra. Itt a kerékpárosoktól a rollereseken át a gyalogosokig mindenki érintett.
Fontos szerepet kapnak az őszi–téli időszakban a helyzetjelző lámpák, adott esetben egy gyalogos is felcsíptethet egyet a ruhájára, illetve a láthatósági mellények is, amelynek viselésével már száz méterről is felismerhető a viselője. Egy fényvisszaverő karpánt vagy jól elhelyezett prizma is segíthet. Különösen ajánlott ez az iskolásoknak, a szülők gondoskodjanak róla, hogy a gyerekek viseljék azt.