Immár a világhírű magyar édesség is a hungarikumok listáját gazdagítja. De vajon mit jelent ez pontosan, lehet-e változtatni ezután az eredeti recepten, vagy kizárólag az 1884-ben megalkotott összetevőkkel lehet dolgozni?
Forrás: Instagram
A magyarság csúcsteljesítménye – ez a hungarikummá válás legfontosabb kikötése, ami Dobos C. József cukrász alkotására is igaz. A dobostortát a Hungarikum Bizottság szerdán beválasztotta az eddig meglévő hetven magyar érték mellé.
55 vagy 80 százalékos
Akár egy kanállal több cukor, egy csipettel több vaníliás cukor, és máris nem lehet dobostortának hívni a süteményt. Ám egyetlen apró kilengés nincs kőbe vésve, ez pedig a csoki.
– Talán annyi lehet a különbség a dobostorták között, hogy ki milyen étcsokoládét használ az elkészítéshez. Ez a minimális eltérés az étcsokoládék százalékából adódhat: valaki 55 százalékosat, másvalaki 80 százalékosat használ – mondja a Borsnak Pataky Ádám cukrász.
Halála előtt Dobos C. József a cukrásztestület előtt felfedte a sokáig titkolt receptet, és azzal a feltétellel ruházta át, hogy csak az ipartestület tagjai használhatják fel szabadon. A recept mások számára azonban védett.
– Nem lehet rajta változtatni, mert akkor már nem lehet dobostortának elnevezni. De ez csak a hozzávalókra és az ízvilágra érvényes, a külső megjelenésben nincsenek konkrét szabályok. Mindenki úgy díszítheti a cukormázat, ahogyan a kedve tartja – mondja a Borsnak Móczár Piroska cukrász.
Bárki kérvényezheti
Egy népszerű magyar érték hungarikummá tételét lényegében bárki kezdeményezheti. Először egy értéktárba kell bejelenteni a szándékot, ez lehet egy helyi értéktár is, ahol nemzeti értékké nyilvánítják a felterjesztett dolgot, ami így a Magyar Értéktár része lesz. Hogy hungarikum lehessen, ezután a kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánítását kell kérni, már a Hungarikum Bizottságnál, majd miután döntenek róla, bekerül a gyűjteménybe.
Hiba miatt lett világhírű
Városi legenda rovatában is megírta a Bors a pesti cukrászmester alkotásának történetét, hogy az édességet valójában kétbalkezes inasának köszönheti. A vajat köpülő fiú ugyanis só helyett tett cukrot a köpülőedénybe, így már egész más íze lett a vajkrémnek, ami nagyon tetszett Dobosnak. Elvitte a tortát az 1885-ös első Budapesti Országos Általános Kiállításra, ahol Sissi és Ferenc József is megkóstolta. A mester annyira büszke volt, hogy a sütinek a saját nevét adta.
– Más okokból is büszke vagyok arra, hogy végre eljutott idáig a dobostorta. Annak idején édesapám volt az Ipartestület elnöke, és ő terjesztette fel először, hogy a dobostortát hungarikummá nyilvánítsák. Lassan, de biztosan célba ért a munkája – mondja büszkén a Borsnak Pataky Ádám.