A karámba beszabadulva, tizenhat kecskével végzett két kóbor kutya egy miskolci alapítvány területén. A jószágok értelmi fogyatékos gondozója összetört a hír hallatán.
Egymillió forintos kár érte, ráadásul a lemészárolt állatok karámját is újra kell építenie a Szimbiózis Alapítványnak, miután a Miskolcon lévő Baráthegyi Majorságukba beszabadult két eb a napokban óriási pusztítást végzett.
Összesen tizenhat, munkaterápiás célokra is használt kecske veszett oda, csupán három vemhes jószág életét sikerült megmenteni.
– Tizenöt éve tartjuk őket, tavaly 14 ezer liter tejet adtak. Fogyatékos, megváltozott munkaképességű emberek dolgoztak ezekkel az állatokkal. A pusztítás hatezer liter tej veszteséget jelent nekünk az új évben. A fő bevételi forrásunk a sajtkészítés, a sajtmesterünk egy olyan hölgy, akinek a születésétől fogva hiányzik az egyik karja, az üzletünkben pedig egy mozgáskorlátozott bácsi értékesíti a termékeket – magyarázta a Borsnak Jakubinyi László, a Szimbiózis elnöke.
Az alapítvány otthonaiban több mint 400 családot lát el, akik fogyatékos embereket nevelnek. A szociális farmként is üzemelő Baráthegyi Majorság az egyik legnagyobb telephelyük. Öt hektáron gazdálkodnak, naponta száz ember ténykedik ott. Az állattartás mellett van kertészetük, asztalos-, fazekas- és szövőműhelyük és egy napközi otthonuk is. Ezekben különböző típusú fogyatékos emberek dolgoznak, magas létszámban vannak közöttük autisták.
– A terápiás alpakapárunkhoz a megyei kórházból például rendszeresen jönnek súlyosan sérült gyerekek. A kecskéket egy 32 éves fiatalember, Szűcs Gyula gondozta, akit 18 esztendős korában hoztunk ki a pszichiátriáról, ahol született. Rengeteget segítenek neki az állatok, éjjel-nappal köztük van. Írni és olvasni nem tud, de nemrég vett egy laptopot a zsebpénzéből, amin minden este hangulatjeleket küld nekem. A tragédia óta csak szomorúak érkeznek – mondta lapunknak az elnök.
Gyulának nem tudni, hogy ki az apukája, az édesanyja pedig pszichiátriai beteg, akinek nincs anyaságtudata. Az értelmi fogyatékos férfi mindezek ellenére életvidám, mosolygós ember. A legnagyobb örömöt kétségkívül a kecskék jelentették nekik. Az egyik megvadult kutyát egyébként sikerült elkapni, információnk szerint egyszer már befogták egy hasonló támadás miatt.
A tetemek elszállítása is költséges volt, a Szimbiózis Alapítvány minél előbb szeretné pótolni az állományt. Minden segítségnek nagyon örülnek, az anyagi támogatáson felül örömmel fogadnak építőanyagot is.