Aktuális

Szülővel vagy külön? Örök kérdés, hol aludjon a gyerek

Bors

Létrehozva: 2020.01.22.

Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy vajon mi az egészséges: együtt vagy külön aludjanak a szülőktől az újszülöttek, illetve a kisgyerekek. A Bors kiderítette: mindkét verziónak vannak előnyei és hátrányai, nincs kőbe vésett szabály.

Forrás: Shutterstock

Bojti Andrea gyermekpszichológus fontosnak tartotta leszögezni: családonként eltérő lehet, mi az előnyösebb a gyermek, illetve a szülők szempontjából, de általában azért szerencsés, ha legalább újszülött korban, vagyis az első három hónapban a baba legalább egy légtérben, ha nem is feltétlenül egy ágyban alszik az édesanyjával és az édesapjával.

– Sok családban ott van a kiságy a szülőké mellett. Olyan esetekről is hallani, hogy a babák kifejezetten a szülők között al­szanak el. Persze vannak olyan családok, amelyek ezzel nem értenek egyet, igaz előbb-utóbb, de legkésőbb az óvodáskor vége felé általában maguk a gyermekek igénylik, hogy különszobába költözhessenek – mondta a Borsnak a szakember, aki azzal az érveléssel is egyetért, hogy egyes házasságok azért mennek tönkre, mert a szülôk előbb-utóbb teljesen elhanyagolják egymást a gyerek hálószobában való jelenléte miatt.

– Ha ezt a problémát a felek nem tudják megoldani, nyilvánvalóan nem szerencsés, ha a gyerekkel együtt térnek nyugovóra. Fontos, hogy az együtt alvás- külön alvás kérdése ne váljon kapcsolati játszmává. Én leggyakrabban azt javaslom, hogy amíg a gyermeket szoptatni szükséges, tehát jellemzően egyéves koráig, jó, ha az anya a közelében marad –magyarázta a pszichológus, és hozzátette: sok családban alapvetően külön töltik az éjszakát a gyerekek, ám rendszeresen átmennek a szüleikhez az éjszaka közepén.

– A kisgyermekek mindenféle szörnyektől és árnyékoktól tartanak, ezért szükségük van a támaszra a lelki megnyugvás érdekében. 

Nem volt hátránya a különalvásnak

Pál Dénes ugyan óvja a magánéletét a nyilvánosságtól, de a lapunk kérdésére szívesen válaszolt.

– A párommal megbeszéltük, és úgy döntöttünk, az a jó, ha a kislányunk külön alszik tőlünk. Már másfél éves, és eddig semmilyen hátrány nem származott ebből a gyakorlatból. Természetesen van a szobájában bébiőr, így ha szükséges, azonnal értesülünk róla, hogy át kell hozzá mennünk – árulta el az énekes.

Jobb a babának, ha velünk van

Czippán Anett gyakorlott családanya. Két fiúgyermeket nevel.

– Olivérnél már az elejétől figyeltem rá, hogy ne aludjon velünk. Azt olvastam ugyanis a szakirodalomban, hogy a baba fejlôdésére ez nem lenne jó hatással a késôbbiekben. Amikor viszont Soma megszületett, odajött hozzánk a kórházban a nővér, aki kifejezetten azt javasolta, hogy legalább az első néhány hónapban vegyük magunk közé az újszülött gyermekünket, hogy megnyugodjon. Visszagondolva megbántam, hogy a nagyobbik gyermekünk esetében nem így tettünk. Az, hogy a gyermek velünk alszik, a szoptatás szempontjából is prak­tikusabb – mondta a Borsnak a TV2 műsorvezetője.

Nincs jobb annál, amikor odabújnak

Som-Balogh Edina véleménye igen összetett és megfontolt. Nem hiába, hiszen komoly tapasztalat az alapja.

– Az apa és az anya szempontjából nyilván az az előnyösebb, ha a gyerme­kek külön alszanak tőlük. Két gyermek után is azt mondom, sokkal jobb, ha különszobához szoknak, és nem kell később bajlódni a leválasztásukkal. Érzelmi szempontból viszont azt kell mondanom, hogy nincs az a pozitív élmény, amiért cserébe lemondanék arról az érzésről, amikor a gyerekek odabújnak hozzánk. Szeretünk úgy elaludni összebújva, hogy közben a férjemmel elmeséljük a fiúknak például a születésüket.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek