Ma még ehet egy jó rántott húst, holnap viszont elkezdődik a negyvennapos böjt. Manapság már nem annyira drasztikus a megvonás, mint régen. De kell a sok fehérje.
Forrás: Shutterstock
Húshagyó kedd a nagyböjt kezdetét megelőző utolsó nap a keresztény egyházi évben. Ahogy a nevében is benne van, ezen a napon lehet utoljára húst enni, hamvazószerdától pedig kezdetét veszi a húsvétvasárnapig tartó nagyböjt. Régen szigorú szabályok korlátozták a táplálkozást ebben az időszakban, mára enyhültek kicsit ezek a nézetek.
Egészséges a kevés hús
Önfegyelemre és lemondásra tanít a böjt amellett, hogy gyógyítja a szervezetet. Nagyon fontos, hogy ez alatt az időszak alatt folyamatosan pótoljuk a vitaminokat és a szükséges tápanyagokat.
– Ma már egyre többen odafigyelnek az egészséges táplálkozásra, ami a hús mérsékelt fogyasztását is magába foglalja, ezért nem olyan drasztikus manapság a böjt. A néphagyomány szerint minden pénteken lehet húst enni, ez teljesen normális, és akár hosszú távon is betartható irány – mondta el a Borsnak Abonyi Orsolya dietetikus. Mint mondja, az egészséges táplálkozás alapja a sok zöldség és gyümölcs. Előkerülhetnek a krémlevesek és főzelékek, amik rengeteg tápanyagot tartalmaznak.
Napi egy jóllakás kell a diéta alatt
A magyar kereszténység első századaiban a nagyböjt a hústól, a zsírtól és az egyéb állati termékektől való teljes megvonást jelentette. Ez azt jelentette, hogy csak kenyeret, sót, vizet, halat és száraz növényi eledeleket lehetett enni. A 20. század elejére ez enyhült, ami kiterjedt arra is, hogy a napi egyszeri étkezést felváltotta a napi egyszeri jóllakás.
– Nehezen behatárolható ez a része a böjtnek, hiszen kinek mit jelent a jóllakás? Túlevést vagy csak éppen eltelítődést? Mindenki maga döntse el, hogy mi a jó a szervezetének, természetesen a túlevés nem túl egészséges – mondja a szakember.
Veszélyes a léböjt, azt inkább ne válassza!
Sokan tartanak ilyenkor tavaszi tisztítókúrákat vagy a legdrasztikusabb változatot, a léböjtkúrát. Ez a kúra tiltja a szilárd ételek fogyasztását, sőt a legszigorúbb változatban csak teát és vizet lehet inni napokon keresztül.
– Iszonyatosan megterheli a szervezetet, egyáltalán nem ajánlom senkinek. Ha a méregtelenítés a cél vele, akkor teljesen felesleges, mert a szervezet folyamatosan tisztítja magát, ha megfelelő tápanyagtartalmat kap. Ha a fogyás a cél, akkor is feleslegesnek tartom, hiszen ezzel nem egy tartós súlyveszteséget lehet elérni, hiszen csak a vázizomzatból veszít – mondja a dietetikus.
Mint mondja, emellett nagyon legyengülhet a szervezete, szédülést és rosszullétet okozhat.
Szója: A vegetáriánusok legnépszerűbb fehérjeforrása a szójabab, ami hüvelyes növény. Tele van vitaminokkal és folsavval.
Szejtán: Bioboltokban kapható, búzahús sikérből készül, természetes fehérjeforrás. Szinte nincs olyan húsétel, ami ne lenne elkészíthető belőle, mert küllemben és ízben is hasonlít a sült húsra.
Tofu: Ugyan köszönőviszonyban sincs a hússal, sem ízben, sem állagban, mégis jó alternatíva könnyű salátákba.
Bab: Félcsészényi bab 13 gramm fehérjét tartalmaz. Számos elkészítési módja van, inkább a nem tartósított változatokat keresse!
Tojás, túró: A tejtermékek sok fehérjét tartalmaznak, egye őket bátran!
Hüvelyesek: Isteni fasírtok, burgerek, pogácsák készíthetők belőlük. Egy kis sült hagyma, fűszer, tojás vagy víz elkeverve csicseriborsóliszttel vagy finomra őrölt vöröslencsével egyszerűen isteni. Sütőben, serpenyőben is ki lehet sütni ezeket.
Olajos magvak: Tökmagból vagy éppen mandulalisztből, és olajos magvakból számos finomság készíthető.
Sok vizet kell inni ilyenkor
Abonyi Orsolya úgy véli, pár dologgal tisztában kell lennie annak, aki belekezd a böjtbe.
- Nagyon fontos a folyadékbevitel, naponta minimum két liter vizet igyon!
- Krónikus betegség és várandósság alatt egyáltalán nem ajánlott a szigorú böjtölés. Ha mégis belefogna, mindenképpen egyeztessen orvosával!
- Miután véget ért a negyven nap, mértékkel kezdje el a húsvéti zsíros ételeket és a fánkokat enni! Napról napra kell hozzászoktatni a szervezetet.