Kihaltnak hitték egészen mostanáig Srí Lankán a fekete párducokat, de egy októberi felvételen egy egész család mosolygott a kamerába. Az éjsötét nagymacskát számos misztikum lengi körül, hazánkban is nagy csodájára járnak a látogatók.
Forrás: Nyíregyházi Állatpark
Ugye, egyből a híres mesefilm, A Dzsungel könyve jut eszébe, amikor a fekete párducról esik szó. A barátságos Bagira életét kockáztatva vállalta, hogy visszakíséri az emberek falujába a kis Mauglit. Az egyik legkülönlegesebb állat hazánkban is megismerhetô.
Nagymacskák otthona
A Nyíregyházi Állatparkban található az ország legnagyobb nagymacska-kollekciója, nem csoda, hogy fekete párduccal is találkozhat, ha arra sétál. A Bagira névre keresztelt nagymacska 2017 májusában született Franciaországban, majd 2018-ban érkezett Nyíregyházára.
– A hím állat rendkívül játékos és egész nap aktív – mondta a Borsnak Petró Zsuzsa, a Nyíregyházi Állatpark osztályvezetője.
Mint mondja, Bagira eléggé magányos, ezért szeretnének egy nőstényt találni mellé, hogy ezzel kedveskedjenek nemcsak a hím nagymacskának, hanem a közönségnek is.
– Célunk egy sárga színű fekete folttal rendelkező nőstény szerzése hozzá, hogy az ide látogatók mindkét színváltozatot láthassák – mondta az osztályvezető.
Pettyesek a sötétek is
A fekete párduc, a hiedelmekkel ellentétben nem alkot egy külön populációt, a jaguár és a leopárd ritka változata. Érdekes, hogy egy sárga alapon fekete foltos nősténynek születhet hasonló pettyes és koromfekete kölyke is. A sötét szín egyrészt egy úgynevezett melanizmus miatt alakult ki, ez az albinizmus ellentéte. Ez azt jelenti, hogy a fekete színű melamin pigmenttöbblet miatt nem foltokban jelenik meg a fekete, hanem az egész testet befedi. A másik esetben álmelanizmus alakul ki, ilyenkor a fekete foltok olyan sűrűek, hogy a világos alapszín nem is látszik. Általában a fekete párducokon halványan, de kirajzolódnak a foltjaik.
Totemállatként tisztelik
A fekete párduc egy rendkívüli erővel rendelkező totemállat, a párducok közül a legkiemelkedőbb misztériummal rendelkezik. Elsősorban az anya szimbóluma, a sötét újholdé és az éjszaka erejét jelképezi. Ha valamilyen módon megjelenik az életében, az egyfajta elengedést jelent, legyen az akár egy szenvedély vagy rossz szokás. Egyben új élet kezdetét is szimbolizálja. Általánosan az a vélemény róluk, hogy a fekete párduc sokkal veszélyesebb, kiismerhetetlenebb, mint foltos rokonai. Ez természetesen nem igaz, sőt, az állatkertben nevelkedett egyedek kimondottan kezesek tudnak lenni. A magányos éjszakai vadászok Afrikában, Ázsiában és Indiában is megtalálhatóak, másfél méter hosszúra is megnőhetnek, és akár 60 kilogrammosak is lehetnek.