Aktuális

Időskorban is lehet biztonságosan vezetni

Bors

Létrehozva: 2020.03.01.

Forrás: Shutterstock

A kor előrehaladtával érdemes figyelni a jelekre, amelyek az egészségromlásra vagy a járművezetői képességek csökkenésére figyelmeztetnek. Ezek ugyanis lassan, fokozatosan alakulhatnak ki az idősebb vezetőknél, és ha nem ismerik fel a növekvő kockázatokat, amelyeket az utazások során maguknak és másoknak jelenthetnek, annak súlyos következményei lehetnek.

Bár nincs egészen pontosan meghatározva, a szakirodalomban általában a 65 év feletti autósok számítanak időskori vezetőnek. Márpedig a jóléti társadalmakban mind többen élnek egyre tovább, így egyre magasabb a 65 esztendősnél idősebbek száma. S mivel ennek a ge­nerációnak az életében már a kezdetektől jelen volt az autó, nyilvánvaló, hogy közülük sokan vezetnek idősebb korukban is.

A statisztikai adatokból ugyanakkor kiderül, a balesetek 40 százalékát a 25 évnél fiatalabbak okozzák. Azonos hosszúságú úton az idős vezetők halálos balesetének valószínűsége nagyobb ugyan, mint a 45 éveseknél, de kisebb, mint a 20 éveseknél. Ennek az lehet az oka, hogy az idősebb sofőrök reakcióideje már nem a legrövidebb, de nagy általánosságban igaz, hogy lassabban, megfontoltabban vezetnek, nagyobb figyelmet szentelnek a gépkocsi megfelelő műszaki állapotára, nem vezetnek ittasan, általában éjszaka se nagyon, bekötik a biztonsági övet, és nem indulnak el rossz időben.

Ezekre figyeljen!

A biztonságot szolgáló legfontosabb javaslatok a 65 év feletti söfőröknek:

1. Konzultáljon orvosával, ha a vezetést illetően bizonytalannak érzi magát. Orvosa objektíven tájékoztatja majd egészségi állapotáról, szedett gyógyszereinek mellékhatásairól, és ha szükséges, továbbküldi szakorvosi vizsgálatokra.

2. Az idősek körében vannak kifejezetten veszélyeztetettek, mint például a demencia vagy az Alzheimer-kór által érintettek, akiknek min­denképpen egyeztetniük kell orvosukkal, mielőtt autó­- ba ülnek.

3. Kerülje a vezetést nehéz körülmények között: napnyugtakor, esőben, csúcsforgalomban vagy kánikulában!

4. Sok súlyos baleset kiváltó oka a fáradtság, ezért hosszabb utaknál mindenképp tervezzen be kellő pi­henőidőt!

5. Egy speciális, illetve tudásfrissítő tanfolyam segíthet abban, hogy felmérje saját és gépjárműve viselkedését nehéz helyzetekben is.

6. Ha gépkocsit vásárol, kérdezzen rá a vezetéstámogató rendszerekre (tolatóradar, menetstabilizáló stb.). Lényeges, hogy egyes autótípusok jobban megfelelnek az idősebbek igényeinek, mint mások.

7. A defenzív, előrelátó magatartás a forgalom minden résztvevője esetében fokozza a biztonságot, különösen a városi főútvonalakon, a zebrákon és a bonyolultabb kereszteződésekben. Vezessen óvatosan minden körülmények között!

A kor előrehaladtával a szervezet számos működési területe visszafejlődik. Romlani kezd az ember látása, hallása, alkalmazkodó- és reakcióképessége. A csontok törékenyebbé válnak, ízületi fájdalmak, mozgásszervi problémák jelentkezhetnek. A szokványos öregedéshez hozzátartozik a fokozott feledékenységben mutatkozó szellemi le­épülés is. A képességek megváltozása ugyan a vezetésre is ha­tással van, de ez nem jelenti azt, hogy le is kell mondani róla.

Mindez több ponton is befolyásolja a vezetést, hiszen a reakcióidő megnövekszik, a mozdulatok már kevésbé koordináltak, összerendezettek, a figyelmi teljesítmény romlik, a terhelhetőség csökken, a döntések ideje lassul, és emelkedik a hibás döntések száma, az alkalmazkodóképesség megváltozik. Az idősebbek képességeik visszafejlődését eleinte nagyobb vezetési tapasztalatukkal, vagy óvatosabb vezetési stílusukkal ellensúlyozzák, de ez hosszú távon nem tartható fenn. Ha már valaki nem érzi magát jól, magabiztosnak a volán mö­gött, akkor érdemes végleg le­tenni az autót.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek