Az évek óta megszokott szilveszteri szabadtéri tűzijátékozásról ebben az évben le kell mondanunk, mivel a kormány rendeletben tiltotta meg a szilveszteri pirotechnikai eszközök közterületi használatát és az ilyen eszközöket áruló ideiglenes árusítóhelyek létesítését. De azért van egy kiskapu a durrogtatások szerelmeseinek.
Forrás: Shutterstock
Az engedéllyel rendelkező üzletek továbbra is árusíthatnak bizonyos tűzijátékokat, amelyeket fel lehet használni legálisan szilveszterkor, de kizárólag magánterületen, vagyis a saját kertünkben. A hatályos szabályok megszegői 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújthatók.
Arra is oda kell figyelni, hogy az ünnep éjszakáján is érvényes lesz a kijárási korlátozás, és azokhoz a pirotechnikai eszközökhöz sem lehet hozzájutni, amiket korábban december 28-tól szabadon megvásárolhattunk.
– A pirotechnikai eszközöket négy osztályba sorolják – mondta a Borsnak Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
– A 4-es osztály az, amit csak pirotechnikus szakember használhat fel. Ilyennel magánember nem is találkozhat. Ezek azok az eszközök, amelyeket például augusztus 20-án vagy a filmekben láthatunk. A 3-as kategória a köznyelvben szilveszteri tűzijátékként ismert. Ezeket lehetett december 28. és 31. között ideiglenes árusítóhelyeken, konténerekben megvásárolni, és szilveszterkor este 6 és reggel 6 óra között felhasználni. Ez az, ami idén nem lehetséges.
– Az 1-es és 2-es kategóriát egész évben megvehetjük boltokban. Az 1-es például a tortatűzijáték, ami még cukrászdában is beszerezhető, és tizennégy év felettiek megvásárolhatják. A 2-es kategória már komolyabb, annál 16 év az alsó korhatár. Nagyon fontos, hogy minden tűzijátékhoz adnak használati utasítást. Ebben benne van, hogy beltéren vagy kültéren használhatjuk-e, és hogy milyen védőtávolságot kell alkalmazni. Ezeket csak otthon lehet felhasználni.
Egy társasház erkélye nem számít kültérnek, az a lakás része, ezért ott tilos a kültéri 2-es osztályú tűzijátékot használni. Ennek az akadálya eleve az, hogy ezeknél a védőtávolság minimum nyolc méter. Lássuk be, hogy ennek a betartásához igen nagy erkélyre lenne szükség. A saját udvaron vagy kertben viszont már lehetséges.
Ne dobja a kukába!
– A használati utasításokat mindig tartsuk be, mert ha attól eltérünk, akkor következnek be a sérülések és történnek a tűzesetek. Nagyon fontos, hogy ne irányítsuk emberre, állatra, növényre, épületre. Ne indítsuk el villanyvezeték alatt. Minden évben 30–50 esetben riasztanak bennünket helytelen használat miatt bekövetkezett tűzeset miatt. Jellemzően fenyők, tuják szoktak meggyulladni. Gyakori, hogy a már felhasznált, de még forró tűzijátékot bedobják a kukába, ami kigyullad, majd a mellette parkoló autó is. Ezért meg kell várni, amíg kihűl, vagy öntsük nyakon vízzel. Petárdát sehol sem lehetett és lehet vásárolni, és szigorúan tilos felhasználni. Az állattartók most is nagyon figyeljenek, mert a 2-es osztályú eszközök fény és hanghatása is ijesztő lehet a számukra – mondta Mukics Dániel.