A német lakosságnak csak a két százalékát sikerült beoltani eddig, ami kevesebb, mint a fele a magyarországi adatnak - mondta Georg Spöttle, a Nézőpont Intézet elemzője kedden az M1 aktuális csatornán.
A műsorban arról beszéltek, hogy az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni oltási kampány tervének gyökeres átalakítását sürgeti a súlyos vakcinahiány miatt a szövetségi kormánytól Németország egyik vezető járványügyi szakembere.
Georg Spöttle erre reagálva azt mondta: német szaklapok információi szerint szükség lesz az orosz és a kínai vakcinára is, ha növelni szeretnék a lakosok átoltottságát.
Azt mondják, ha arra várnak, hogy az Európai Unió közös beszerzéséből érkezzenek - szinte csepegtetve - az oltóanyag-szállítmányok, akkor valószínűleg csak augusztus végére vagy talán csak szeptemberre tudnák megoldani a lakosság 50-60 százalékának átoltását - közölte Georg Spöttle.
Kérdésre válaszolva azt mondta, a németeknek "ellenérzéseik" vannak a brit-svéd AstraZeneca vakcinájával szemben, ezért nem adják 65 éven felülieknek.
Ráadásul a vakcina hatékonysága német szakemberek szerint csak 74 százalékos, ennél sokkal jobb az orosz Szputnyik, a kínai Sinopharm- vagy a Pfizer-vakcina, hiszen ezek hatékonysága 91-95 százalékos - tette hozzá.
"Nagyon sok német politikus kezdi azt látni", hogy a közös beszerzés "teljes vakvágány" - emelte ki, hozzátéve, a 86 milliós Németországnak nagyon sok oltóanyagra van szüksége, ami nem lesz elérhető, ha csak három nyugati gyártóra számítanak.