Aktuális

Így térhet vissza sporthoz, ha átesett a koronavírus-fertőzésen – Mutatjuk mit kell tennie!

Bors

Létrehozva: 2021.02.19.

A világbajnok sportoló, Katus Attila a Bors kedvéért összeállított egy edzéstervet.

Így térhet vissza sporthoz, ha átesett a koronavírus-fertőzésen – Mutatjuk mit kell tennie!

Ha valaki átesett a fertőzésen, gyógyulás után nem térhet vissza rögtön a betegség előtti életviteléhez. Ez legfőképpen a sportolásra igaz, még ha csak enyhe tünetei is voltak, fokozatosan és türelmesen szabad visszaszoktatni a testet a mozgáshoz.

Előzze meg orvosi vizsgálat

Egy átlagos influenza is napokra ágyba kényszerít bennünket, és ugyanezt okozza az enyhe koronavírus-fertőzés is. Napokig fekszik az ember, minden mozdulat fáj és rosszulesik, a test pedig alkalmazkodik. Elszokik a mozgástól, az igénybevételtől. A Covid-19 megváltoztatta a testmozgás módját, azoknak pedig, akik lebetegedtek, már nem az egyéni rekordok döntögetése a cél, hanem a megfelelő felépülés.

Ezért nagyon fontos, hogy szép lassan, fokozatosan térjünk vissza a normális életünkhöz, főleg a testmozgáshoz.

Mert még ha a betegség előtt valaki maratonfutó is volt, és erős a szervezete, mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat újrakezdés előtt.

Csak annyit, amennyi jólesik

A szervezet, a test könnyen felejt, főleg egy betegség után, amikor nemcsak kihagyunk egy kicsit az edzésből, hanem mellette legyengül az immunrendszerünk is. Katus Attila hatszoros sportaerobik-világbajnok maga is átesett a koronavírus-betegségen, s bár hamar visszatért az edzéshez, érezte, hogy nem ugyanolyan a teljesítménye.

– Én rögtön visszafogtam a tempót, vettem a testem jelzéseit – mondta a Borsnak az életmód-tanácsadó, személyi edző – És ezt ajánlom mindenkinek, aki a fertőzés után vissza akar térni a sporthoz. Mert az a legfontosabb, hogy csak azt csináljuk, ami jólesik. Most nem az a legfontosabb, mint egészségesen, hogy legyőzzük a testünket, hanem, hogy szép lassan visszaszoktassuk az igénybevételhez. Éppen ezért fontos a fokozatosság és a türelem. Ha túlzásba visszük, komoly károkat tudunk okozni, izomszakadást, keringési zavart, szívbillentyű-problémákat.

Hatnapos edzésterv

Katus Attila összeállított egy fokozatosságra épülő visszaszoktatási tervet a kedvünkért.

– Két paraméter van ilyenkor, az intenzitás és a terjedelem. Előbb a terjedelmet növeljük, majd jöhet az intenzitás. Így stabilizálódik a szívverésünk, a pulzusunk, és az ízületeink is rendben lesznek.

Első nap: könnyű gimnasztika, mozgassuk át a testünket, csípőkörzés, karkörzés, nyakkörzés, lábemelések + tanács: indítsuk újra a légzésünket, vannak kimondottan erre légzéstechnika-tornák.

Második nap: nyújtsunk otthon, mert a fekvéstől beállnak az izmok, nyújtás után 20-30 perces lassú séta, beindul a keringés, kicsit emelkedik a pulzusunk.

Harmadik nap: ugyanúgy kis gimnasztika, nyújtás, majd 50-60 perc laza séta.

Negyedik nap: ha úgy érezzük a testünkön, hogy élvezte az előzőeket, akkor jöhet 20-30 perc könnyű ko­cogás.

Ötödik nap: lehet emelni a kocogás időtartamát egy órára.

Hatodik nap: ha eddig rendben ment, akkor kezdhetjük szép fokozatosan emelni a tétet, kocogásból lehet futás, lassabb, majd intenzívebb, és ha minden jól megy, akkor egy hónap, míg visszaáll a szervezetünk az eredeti kerékvágásba.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek