Gondoltad volna, hogy az alvási szokások korai halált okozhatnak?
Forrás: Pexels
Meglepő tanulmányt tett közzé az European Heart Journal, amely során kiderült: egy alvás közben fellépő jelenség következtében megnövekszik a korai halál kockázata a nőknél.
ezt az állapotot öntudatlan ébrenlétnek hívják
Az öntudatlan ébrenlét akkor fordul elő, ha zaj vagy más külső tényező megzavarja alvásunkat. Ennek eredményeként a test készenlétbe kerül a további zavaró tényezők érzékelésére. A tanulmány szerint az öntudatlan ébrenlét spontán alakul ki, vagy az alvás közbeni rendellenes légzés és a végtagok alvás közbeni periodikus mozgása váltja ki.
A kutatásban résztvevő szakemberek kimutatták a párhuzamot az öntudatlan ébrenlét és az szív- és érrendszeri megbetegedések között.
A holland Maastrichti Egyetem Orvosi Központ kardiológiai tanszékének kutatója, Domink Linz szerint az alvászavarok szerepet játszhatnak az öntudatlan ébrenlét kialakulásában.
– Ilyen például az alvási apnoe: esetében a légzés leáll, és a testünk alváspozíciót vált, hogy a légzés újra szabaddá váljon – magyarázta Dr. Linz a tanulmányban.
A tanulmány 8000 férfit és nőt vizsgált: ennek során kiderült, hogy a nőkre jelentősebb mértékben jellemző az öntudatlan ébrenlét. A vizsgálat során továbbá kiderült, hogy azok a nők, akik hosszabb ideig éltek át öntudatlan ébrenlétet, megduplázták a szív- és érrendszeri betegségek miatti elhalálozás esélyét.
Az öntudatlan ébrenlét egyik egyértelmű jele, ha valaki fáradtan ébred fel.
– Egyesek pontosan tisztában vannak vele, amikor éjjelente felkelnek valami zavaró tényező miatt, ám az öntudatlan ébrenlét lényege épp az, hogy az illető nincs az ébredés tudatában – magyarázza dr. Linz.
Az alvási apnoé speciális maszkokkal orvosolható, de a szakemberek szerint elsőként a szabad levegőáramlást korlátozó tényező orvos általi kivizsgálása a kulcs. A legtöbb esetben megoldást jelent az életmódváltás, és a fogyás.