Noha mindenki tisztában van azzal, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen, sokan azt hiszik, pár óra szemhunyással is kihúzzák a napot, a hetet. Hatalmasat tévednek.
Pillanatok alatt tönkretesszük magunkat, ha nem alszunk eleget. Noha ezzel mindenki tisztában van, felgyorsult életünkben pont a pihenés az, amire a legkevesebb időt fordítunk.
Egy Sydney-ben élő személyi edző a Daily Mail Australiának most felfedte, mi történik valóban a testünkkel, ha nem alszunk eleget. Rachael Attard szerint a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés elhanyagolásával rövid távon hízást kockáztatunk, immunrendszerünkkel játszunk, és azt kockáztatjuk, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki komolyabb betegségeink. Hosszú távon pedig a mentális egészségünket is hazavágjuk: szorongás, depresszió, koncentrációhiány vár ránk.
1.Legyengül az immunrendszer, jönnek a betegségek
Amíg pihenünk, a szervezetünk dolgozik: antitesteket termel az immunrendszerünk, mely segít legyőzni a különböző vírusokat, baktériumokat – magyarázza Rachael. Ha hosszabb időn keresztül nem pihenjük ki magunkat, azzal az immunrendszerünket hozzuk hátrányos helyzetbe – így sokkal nehezebben küzd majd meg az esetleges fertőzésekkel, támadásokkal a szervezetünk.
Ráadásul egyes tanulmányok szerint az olyan alvást érintő betegségekben szenvedőknél, mint az inszomniások, a rák vagy a diabétesz kialakulásának esélye is nagyobb.
2.Felszaladnak a kilók
Aki nem alszik eleget, az éhesebb, emellett jobban kívánja a cukrot és a zsíros ételeket is – árulta el a személyi edző. Ez azért van, mert azokat a hormonokat, amik az éhségérzetet befolyásolják, álmunkban tartja egyensúlyban a szervezet – azaz ha nem alszunk eleget, a testünk gyakorlatilag akkor is éhséget érez, amikor valójában tele vagyunk.
Tanulmányok mutatták ki, hogy azok a felnőttek, akik öt óránál kevesebbet alszanak, sokkal könnyebben híznak el, mint azok, akik legalább nyolc órát pihennek éjszakánként.
3.Hanyatlik a mentális egészség
A kevés alvás hosszú távon a mentális egészségünkre is rendkívül rossz hatással van: depresszió, szorongás alakulhat ki, emellett ha nem alszunk eleget, hangulatingadozásokra számíthatunk, valamint a figyelmünk is borítékolhatóan hanyatlik, és a memóriánk is rosszabb lesz. Ha ez nem lenne elég, az érzelmeinket sem tudjuk majd megfelelően kordában tartani, helyén kezelni, és mindez a döntéseinkre is kihat majd. Tényleg kell ez nekünk?
Rachael Attard korábban arról számolt be részletesen, mi történik a testünkkel, ha úgy döntünk: végleg lemondunk a cukros ételekről és italokról. Spoilerveszély: csak nyerünk vele!