A gyógyszerek hatása sajnálatos módon egyre gyakrabban mutatható ki a baleseti statisztikákban. Sokan nem veszik figyelembe, hogy bizonyos pirulák szedése mellett nem szabad a volán mögé ülni 24, de akár 48 óráig sem.
Forrás: Shutterstock
Az a legveszélyesebb, ha a központi idegrendszerre ható tablettákat szed a vezető. Vagyis az elaltató vagy átaltató szerek, a pánikrohamok kezelésére szolgáló hatóanyagok, valamint a szorongásoldók szedése után 24 óráig minimum, de inkább 2 napig nem tanácsos a kormány mögé ülni. A statisztikák szerint ezek az anyagok legalább kétszeresére emelik a baleseti kockázatot.
Sokan az új típusú altatószereknél nem is gondolnak arra, hogy másnap reggel is okozhatnak elálmosodást, ha nincs meg előtte a minimum 8 órás alvás.
A gyógyszereket szedő járművezetőkre ugyanazok a közúti közlekedési jogszabályok vonatkoznak, mint a tiltott kábítószerekre, így ha bebizonyosodik, hogy a vezetése befolyásolt, és ütközést okoz, büntetőeljárást, súlyos pénzbírságot és a jogosítványa elvesztését kockáztatja.
Az allergiások számára cudar idők jönnek, fontos figyelembe venni, hogy az allergia ellen szedett gyógyszerek kifejezetten tiltólistásak a vezetésnél, mert bódultságot, a reakcióidő növekedését, álmosságot okoznak. Autózás közben tizedmásodpercnyi késedelem – mondjuk egy gyalogátkelő előtt – életekbe kerülhet.
A szezonális allergia tünetei közé tartozhat a tüsszögés, a viszkető vagy könnyező szem és az orrfolyás – ezek mind-mind potenciálisan zavaróak lehetnek az autó volánja mögött ülő számára, mivel veszélyeztetik a koncentrációs képességét és a vezetési feladatra való összpontosítását.
A szénanátha megjelenése sokak számára jelenthet hetekig tartó szenvedést, garantáltan kellemetlen tünetekkel, amelyek megnehezíthetik a mindennapi életet. Jó tudni, hogy minden egyes tüsszentés néhány másodperc kiesést jelent, amikor a sofőr nem tud a vezetésre koncentrálni, míg a gyulladt vagy viszkető szemek csökkentik a látás minőségét.
Azt is fontos felismerni, hogy egyes antihisztamin gyógyszerek nyugtató hatásúak lehetnek. Ez azt jelenti, hogy fáradtnak, letargikusnak és koncentrációképtelennek érezheti magát tőlük.
Egy angol szervezet kidolgozott egy hatpontos pollen-tervet, egy egyszerű biztonsági ellenőrzőlistát minden olyan járművezető számára, akinek valószínűleg szénanátha elleni gyógyszerre van szüksége.
1. Ha a szedett vényköteles gyógyszer álmosságot okozhat, ne vezessen.
2. A vény nélkül kapható gyógyszerek is okozhatnak álmosságot.
3. Ellenőrizze, hogy az ön által szedett gyógyszereken szerepel-e álmosságra vonatkozó figyelmeztetés.
4. Keressen alternatívákat, ha vezetnie kell, és érdeklődjön más, zavaró mellékhatások nélküli gyógyszerekről.
5. Kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét, hogy az adott pirula befolyásolhatja-e a vezetési képességét.
6. Legyen különösen óvatos és körültekintő, ha először használ egy gyógyszert.