A hőség sokunk éjszakáját tönkreteszi, nehezebben tudunk elaludni, vagy a gyakori felébredések teszik nyűgösebbé a nappalunkat. A lakás hűtése mellett van még jó néhány szakértői tipp, amik hozzásegítenek a minőségi alváshoz.
Az alvás fiziológiájához hozzátartozik, hogy a testünk kissé lehűl, végtagjaink enyhén felmelegednek. Kánikulában azonban ez nem mindig sikerül, ezért forgolódunk álmatlanul. Horváth Ágnes alvásterapeuta elárult pár trükköt, amikkel hőségben is remekül tudunk aludni.
Nagy melegben kitolódik az elalvás időpontja, mivel csak este 11-12 óra fele tud csak lehűlni annyira a beltéri hőmérséklet, hogy képesek legyünk elszundítani. A legtöbben a lakás hűtésével próbálkoznak, persze segíthet ha átszellőztetjük a késő esti órákban otthonunkat, vagy aki érzékeny a légkondicionálóra, az a lefekvés előtti órában alaposan lehűti a hálószobát, és éjjelre kikapcsolja. Hogy a szobák nappal ne melegedjenek fel, ne nyissunk nappal ablakot, és sötétítsünk függönnyel, de a lehúzott redőny jobban kizárja a meleget.
Ha nincs légkondink, akkor az esti szellőztetéskor spricceljük le vízzel a függönyöket, az enyhe légáramlat a nedves textilen keresztül 20 perc alatt áthűti a lakást. Ha nincs huzat, a háló ablakával szemben elhelyezett ventilátor segít megmozgatni a levegőt
– tanácsolja Horváth Ágnes alvásterapeuta.
Ha ez mégsem lenne elég, akkor sem kell Grönlandra költöznünk. Testünk hűtése mellett van még jó pár praktika, amik segítségével végre kipihenten ébredhetünk reggel.
A vizes haj lassan párologtatva hűti a testet, az enyhén vizes zokni, vagy a nedves borogatás a végtagok hőmérsékletét csökkenti, ezáltal megkönnyíti az elalvást.
Minden olyan testtájra tehetünk hideg vizes borogatást, ahol a pulzus könnyen kitapintható, ugyanis ezeken a részeken hűthető legkönnyebben a vér, ami aztán a testedben keringve más testtájakat is lehűt. Melyek ezek a testtájak? A csukló, boka, könyékhajlat, térdhajlat, nyak.
– tette hozzá a szakértő.
Ha nem iszunk elegendő folyadékot, dehidratálódunk, hőháztartásunk nem fog megfelelően működni, ami fragmentációhoz, azaz több felébredéssel járó alváshoz vezet. Lefekvés előtt nyugodtan megihatunk 2-3 deciliter vizet, ezt az éjszaka folyamán úgyis ki fogjuk izzadni.Nyáron több alkoholt fogyasztunk, ami a lefekvés előtt 2 órával már nem ajánlott, ha kipihenten szeretnénk kelni. Illetve, ha minden pohár után iszunk egy pohár vizet, kevésbé dehidratálódik a szervezet.
A vérkeringés fokozására, az erek rugalmasságának megőrzésére és a test fűtésére, hűtésére is alkalmas. Meleggel kezdjük, 1 perc után egyre csökkentsük a hőmérsékletet, egészen a szintén 1 perces hideg zuhanyig, aztán fokozatosan melegítsük vissza. Ha lehűlni akarunk, akkor a hideggel fejezzük be. Ez a módszer reggel felfrissít, ezért este legkésőbb 1,5 órával az elalvás előtt alkalmazzuk
– ajánlja Horváth Ágnes.
A Föld lakosságának nagy része a szabad ég alatt alszik, a mediterrán országokban ez bevett szokás, de sok nomád törzs tagjai is inkább sátruk előtt, a hűvösebb levegőn, a csillagok alatt alszanak. Az alvásterapeuta azt javasolja, hogy tájékozódjunk az időjárás felől, mielőtt kiköltözünk éjjelre az erkélyre, használjunk, szemmaszkot, hogy ne a napfelkeltével együtt keljünk, és füldugót, hogy ne az utca zajai riasszanak fel.
A pihentető alváshoz mindemellett a mindenkori alvás segítő tanácsokat is érdemes betartani: ugyanakkor feküdjünk és keljünk, legalább 1 órát legyünk a szabadban naponta, napi 30 percet sportoljunk vagy legalább 1 órát sétáljunk, és ne igyunk koffeines italokat délután 5 óra után, valamint este ne fogyasszunk nehéz ételeket!