Aktuális

Így védd ki a poloskainváziót

Bors

Létrehozva: 2021.09.28.

<p>Nincs ellenségük, és jól érzik magukat Magyarországon a poloskák. Hiába próbáljuk kiirtani, lehetetlen. Mutatjuk, hogyan védekezzünk a büdös rovarok ellen.</p>

Így védd ki a poloskainváziót

Forrás: Shutterstock

Itt az ősz. A hűvösebb idő miatt telelőhelyet keresnek a poloskák, ezért tömegesen jelennek meg otthonainkban. Ezeket a kellemetlen szagot árasztó rovarokat szinte lehetetlen kiirtani, mivel természetes ellenségük nincs, így kénytelenek vagyunk egyesével eltávolítani őket.

– A két leggyakoribb faj a barna színű márványos és a zöld vándorpoloska – mondta a Borsnak Sár József entomológus. – Szubtrópusi helyekről hurcolták be őket lárva vagy pete formában, elsősorban gyümölcsszállítmányokkal. A magyarországi klíma egyre jobban hasonlít a mediterránhoz, ezért egy részük sikeresen áttelel nálunk, és mára a magyar fauna részét alkotják. Szeretik a meleget, ezért húzodnak be a lakásokba, ott biztosan át tudnak telelni. Az ablak melletti résben, vagy a párkány alatt jobban elkerülhetik a megfagyást, mint egy fakéreg alatt.

Rendkívül kártékony

Most nagyobb a veszély az elterjedésükre, mert a forró nyár és a hosszú, meleg ősz kedvez nekik. Ráadásul élelmiszerből sem szenvednek hiányt. Különösen szeretik a paradicsomot, almát, körtét, melyekből a nedvességet szívják ki. Tehát nemcsak kellemetlen szagot árasztanak, hanem kártékonyak is.

– Mivel nem őshonosak, nincs természetes ellenségük. Láttam ugyan néhány pókot, ami megfogta őket, de ez elenyésző. Néhány madár is elfogyasztja, de rossz íze van, ezért ki is köpi, és legközelebb már nem kell neki. Más módja nincs a gyérítésüknek, mint a fizikai megsemmisítés. Meg kell fogni, összenyomni, és ki kell dobni. A WC-be bedobni nem elég, mert jól úszik – figyelmeztetett az entomológus.

Darázs pusztítja

Szóba került már a természetes ellenségük behozatala, ez a szamuráj darázs, ami a petéibe rakja a sajátjait, de veszélyes, mert ugyanezt tenné az őshonos poloskákkal is, ami lehet, hogy nagyobb kárt okozna, mint hasznot, mert borítaná a hazai táplálékláncot.

Csíp is

A két behurcolt poloska egyébként az emberre teljesen veszélytelen, mert szívókás szájszervükkel csak a lágyhéjú gyümölcsöknek, illetve leveleknek a nedvét szívogatja. Az emberi bőrt nem tudja átszúrni. Egyszerűen csak bosszantó, hogy bejön a lakásba, röpköd és büdös. Fizikai védekezés egyetlen módja a szúnyogháló vagy a zárt ablak.

– Van egy olyan invazív poloska is, ami már kellemetlenebb, és szintén nincs nálunk ellensége. Ez a csipkéspoloska, ami később került behurcolásra, és a tölgyeseinkben rendkívül nagy kárt okoz. Nagyon apró, ez is növényi nedveket szívogat, de a szájszerve erősebb. Tőrszerű, hogy a keményebb leveleket is átszúrja, ezért az embert is meg tudja csípni. Más megoldás nincs, ezt is agyon kell ütni. A szúnyogháló ez ellen is véd – mondta Sár József.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek