Aktuális

Felejtse el a „szundi” gombot: még fáradtabbnak érzi magát tőle!

Bors

Létrehozva: 2021.09.29.

Ön hány “szundit” enged meg magának reggelente? Jobban teszi, ha holnaptól egyet sem!

Borítja a megszokott ciklusokat

Sokan használják a telefonjukon a szundi gombot. Ez azt jelenti, hogy az ébresztő megszólalása után, egy gomb segítségével vagy kikapcsoljuk a csörgést és felkelünk, vagy átkapcsolunk egy másik állásba, ami öt vagy tíz perc múlva újra ébreszt, addig pedig még szundíthatunk egy keveset. Alvással foglalkozó szakemberek szerint

ez hosszú távon nagyon káros a szervezetünkre, mert az alvási ciklusokat borítja. 

Az alvás gyógyászattal foglalkozók általában csak az elalvási és az átalvási problémákkal foglalkoznak. Az utóbbi az az estet, amikor valaki éjjel felébred és nem tud visszaaludni. 

Azt kevesebben vizsgálják, hogy miért nem érzi magát kialudtnak az illető a reggeli ébredés után. Ebben lehet szerepe a szundi gombnak" – mondta a Borsnak G. Németh György, a Budapesti Alvásközpont igazgatója.

A mélyalváson múlik a teljesítmény

Az életünket nappali és éjszakai ciklusokban éljük, és azon belül a biológiai folyamatok napszaki ritmus szerint ismétlődnek. Ennek megfelelően működik a szervezetünk. Az éjszakaihoz tartozik az alvás. 

Az alvásnak is van egy ciklusossága.

Több 40-45 perces periódus követi egymást, és egy-egy perióduson belül is vannak szakaszok.

Az első szakasz a szendergés, ezt követi a felületes, majd a mélyalvás. Ez utóbbi kb. 10-15 perc. Ez alatt játszódnak le azok az élettani folyamatok a szervezetünkben, amitől másnap jól teljesítünk. Ezután haladunk a felszínes alvás irányába. Ez az úgynevezett REM fázis, ami alatt álmodunk.

Ha valakit ilyenkor felébresztenek, el is tudja mondani, hogy mit álmodott.

A külső szemlélő ilyenkor szemmozgást lát. Ezután a ciklus újra elkezdődik. Egy éjszaka alatt négy-öt alkalommal jutunk el a mélyalvás állapotába. 

Memóriazavart okoz, ha rosszkor ébred

Ha a mélyalvási szakaszban megszólal egy éles hang, például egy kukás kocsi vagy az ébresztő óra, akkor szinte sokkot kap az agy a szakértő szerint.

Felriadunk, azt sem tudjuk hirtelen, hol vagyunk, és kell néhány másodperc, hogy teljesen a tudatunkra ébredjünk. Ha ez gyakran ismétlődik, akkor ennek napközben memóriazavar, koncentráció képesség csökkenése, fáradékonyság, fejfájás, gyomorpanaszok lehetnek a következményei"– magyarázta a szakértő, majd folytatta: – Ha felébreszt az ébresztőóra, megszakad a ciklus. Ha szundi állásba kapcsolunk, akkor az alvási ciklus előről indul a felszínes állapottal és nem tud eljutni a mélyalvásig csak a szendergésig, és akkor újra megszólal a “vekker”. Bár a szervezetünk szeretne újra eljutni a mély állapotba, de közben tudat alatt ott van egy pszichés nyomás, egy lelkiismeret-furdalás, hogy mindjárt fel kéne kelni, és ez is megzavarja a rendszert.   

Igazodhat hozzánk a telefon

A szakember úgy véli, a legjobb az lenne, ha a felszínes szakaszban érne minket az ébresztő hangja. 

– Vannak ma már olyan okostelefonok, amik mérik az alvási ritmusunkat, és akkor ébresztenek, amikor a felszínes állapotban vagyunk. Ha például nyolc órakor szeretnénk felkelni, és erre állítjuk be, akkor lehet, hogy tíz perccel előbb vagy ugyanennyivel később ébreszt. Ezzel elérhetjük, hogy sokkal frissebben keljünk – magyarázta az alvásközpont igazgatója, aki elárulta hogyan működik a telefonban a speciális ébresztési opció.

– Ezekben az okostelefonokban mozgásérzékelő van. A párnára vagy a matracra kell helyezni a készüléket. Mélyalvásban az ember olyan, mint egy halott, vagyis mozdulatlan. Az összes többi szakaszban van forgolódás, ha melegünk van, a takaró alól kidugjuk a lábunkat, vagy ha fázunk, akkor behúzzuk.

Ha a mélyalvás mozdulatlanságát érzékeli, akkor kivár és csak utána ébreszt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek