Az alváshiánynak rendkívül súlyos következményei lehetnek, hosszú távon károsíthatja az egészségünket.
A szakemberek szerint elég csak két olyan nap, amikor 6-7 óránál kevesebbet alszol vagy egyáltalán nem is alszol és máris kellemetlen tüneteket vehetsz észre magadon.
Már egy óra alvásidő különbség is nagy hatású lehet, már ennyi is átállíthatja a biológiai órát
Ugyanis agy felé ezzel azt jelezzük, hogy másik időzónára akarunk átállni, így elég egyszer pár órát csúsztatni az alváson, a következő éjszakai alvás kihívást jelenthet”
- tette hozzá Dr. Rebecca Robbins.
Ha hat óránál kevesebbet alszunk, az agyunk napközben méreganyagokat termel, amelyek a kognitív képességek hanyatlásához vezetnek, ami például felelős az Alzheimer-kórért és a demenciáért.
Akik alváshiányosak, nagyobb eséllyel lesznek náthásak és influenzásak, illetve a vakcinák hatásának is jót tesz az alvás, éjjel ugyanis jobban termelődnek antitestek.
Alváshoz sem a túl meleg, sem a túl hideg nem ideális. A legoptimálisabb, ha a hálószobában éjszakára 20°C körüli hőmérsékletet állítunk be. Törekedjünk arra, hogy az elalvást semmilyen külső tényező ne zavarja. A jó alváshoz azt tanácsolta, hogy lefekvés előtt ne telefonozzunk, és ha éjjel felébredünk, akkor se vegyük elő a készülékünket.