A legfontosabb szempont a napelemek telepítése kapcsán, hogy megéri-e a befektetés. Ám itt jön a bökkenő, tudni kell, alkalmas-e rá a tető. Elkészült egy fővárosi térkép, ami megmutatja, hol érdemes telepíteni napelemet, és hol nem.
Forrás: Shutterstock
Minden eddiginél fontosabb lett a kérdés, mennyire energiahatékony az otthonunk, és mit tehetünk, hogy tovább csökkenthessük a rezsit, ami amellett, hogy a pénztárcánknak, a környezetnek is jót tesz. A gáz- és áramárak növekedésével sokan elgondolkodtak, milyen felújítást érdemes eszközölni, hogy érdemben csökkenthessék a fogyasztásukat, főképp akkor, ha nem férnek bele abba a havi keretbe, amibe az átlag háztartások igen.
A napelemek kapcsán a legfőbb kérdés pedig mindig az, van-e elég tetőfelület, amit süt a nap, és elegendő-e a fény, hogy hatékonyan tudjon működni a rendszer. Ha Budapesten lakunk, erre a kérdésre máris választ tudunk kapni egy interaktív térkének köszönhetően.
A térképen az ingatlanok tetejét felülről nézve, különböző színekkel jelölik a várható hatékonyságot. A vörös színek mutatják a lehető legjobban kihasználható tetőfelületeket, míg a kékek azok, amik többnyire árnyékban vannak. A sárga szín közepes hatékonyságot jelent.
Számszerűsíteni is lehet: a vörös területeken nagyjából évi 1200 kwh áramot tud termelni négyzetméterenként.
Az épületre kattintva a felugró ablak adataiból pedig pontosan kiderül, mennyi az éves várható teljesítmény napelem telepítése esetén.
A napelempiac sosem látott mértékben fejlődik Magyarországon, és jó tudni azt is, hogy átlag alatti fogyasztás és árszint mellett 8-10 év, a feletti kategóriában azonban már 4-5 év alatt megtérülhet a beruházás.
– A megnövekedett energiaköltségek következtében százezres nagyságrendű a tagvállalatainknál az érdeklődés. Érdemes azonban az MNNSZ szakembereire türelemmel várni, mert a robbanásszerű igénynövekedés következtében gombamód szaporodnak a napelem-telepítő vállalkozások, sokszor megfelelő háttér, eszközök és referenciák nélkül – figyelmeztetett ugyanakkor Kiss Ernő, a több mint 300 iparági vállalatot tömörítő Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke a napelem térkép bemutató eseményén.