Fenyő

Ez történik a karácsonyfákkal az ünnepek után

Létrehozva: 2023.01.03.

A hagyományok szerint vízkeresztkor kellene leszedni a karácsonyfát, ám sokan már most elkezdtek megszabadulni tőlük. Mi is történik ezután az ünnepi dekorációval?

Amíg a karácsonyfaállítás jó buli, addig a leszedése már sokkal kevésbé. Bár még csak pár napja búcsúztattuk el az évet, a legtöbben már újra munkába álltak, visszatértek a napi ritmusba. A  karácsonyfákat vízkeresztkor szokás leszedni, ugyanis a régi hagyományok szerint január 6-a a karácsonyi ünnepkör utolsó napja. Ennek oka, hogy a néphagyomány szerint az örökzöldekben jó szellemek élnek, amelyek áldást hoznak rájuk. Ha azonban nem dobták ki azokat karácsony után, s adták őket vissza a természetnek, úgy abban az évben nem volt jó termés. 

Az emberek már most elkezdtek megválni fenyőfáiktól.  Fotó: Bors

Bár a mai világban a karácsony sokkal inkább a csillogásról, az ajándékokról és a vidámságról szól, sokan még ma is hisznek ebben. Úgy tartják, hogy ha hamarabb dobják ki a fát, az balszerencsét hoz. Sokakat azonban ez sem tartotta vissza, hiszen már most találhatunk egy-egy árva fenyőt az utcákon.

Egyre több helyen találkozhatunk kidobott fenyővel.  Fotó: Bors

A fővárosban a feleslegessé vált tűlevelűeket ki lehet rakni a kuka mellé, azon a napon, amikor amúgy is vinnék a szemetet, de figyelnie kell arra, hogy ezzel ne akadályozza a gyalogos, illetve a közúti forgalmat. 

Elviheti a fát a több, mint 250 kijelölt gyűjtőhely egyikére is. Az elszállítás folyamatos, általában 1–1,5 hónapig is eltart. Ilyenkor úgynevezett fenyőfa  járatok szállítják el a már feleslegessé vált karácsonyfákat. Ezt megelőzően, illetve ezt követően a normál hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket.

Budapesten társaságunk szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat. A logisztikai feladat nem mindennapi, hiszen a becslések szerint mintegy 500–600 ezer darab tűlevelű kerül ki az utcákra, ezt a mennyiséget kell kezelnünk, illetve a hasznosításukat megoldanunk

 – mondta el lapunknak az FKF Nonprofit Zrt.

A kiszolgált tűlevelűek aprítást követően, a kommunális hulladékkal keverve a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. Az így nyert hőenergiából – nagyhatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel – környezetbarát távhőt és villamos energiát állítanak elő.

 Más városokban és településeken a helyi hulladékgazdálkodási szerv vagy az önkormányzat gondoskodik az elszállításról, annak idejéről és módjáról, sorsukról. 

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek