Harmadszor támadta meg a ritka betegség az asszonyt. Ő mégis bizakodó: kétszer már legyőzte a gyilkos kórt.
Egy ritka rákos megbetegedésben, myeloma multiplexben szenved az az asszony, akinek már harmadszor kell felvennie a küzdelmet a csontjait elporlasztó daganatokkal. Amikor az angliai St Michael's Mountban élő Dorothy Williams először kerekedett felül a betegségen, 10 nyugodt éve lehetett. 2014-ben azonban visszatért a kór, ráadásul még agresszívebben, mint amilyen korábban volt. Az orvosok a röntgenjeit vizsgálva a koponyáján és a nyakcsigolyáján is felfedeztek egy-egy hatalmas sötét foltot. Két nyakcsigolyája már 70 százalékosan elporladt, így valós volt a veszély, hogy megsérül a gerincvelő, és akár le is bénulhat. A szakemberek épp ezért nyakmerevítő hordására kötelezték. Szerencsére csak egy rövidebb ideig, ugyanis átesett több kezelésen és műtéten, hogy orvosolják a bajt, az asszony azonban máig rettegve emlékszik vissza arra az időszakra.
– Butaságnak hangzik, de ha van egy lyuk a koponyádon, elgondolkodsz rajta, mi történik az agyaddal és az azt körülvevő folyadékkal. Kijön? Amikor kiderült, milyen rossz állapotban vannak a csontjaim, nyakmerevítőt kellett hordanom pár hónapig.
Az orvosom figyelmeztetett, hogy vigyázzak, hogy fordítom a fejem. Rettegtem attól, hogy tüsszentenem kelljen, vagy ki kelljen fújnom az orromat, vagy csak bekötni a cipőfűzőmet
– idézte fel a Mirrornak a 69 éves Dorothy, hozzátéve, hogy a legrosszabbak az éjszakák voltak. Nappal ugyanis úgy-ahogy, de tudott figyelni a fejtartására, a mozgására, de tartott tőle, mi lesz, ha álmában egyszer csak rosszul fordul.
Dorothy akkor egy kilencórás, úttörő technológiát alkalmazó műtéten esett át, mely során csonttörmelék beinjekciózásával "javították fel" a sérült részeket, majd kemoterápiával és őssejt transzplantációval szorították vissza a tumort, amely újabb hét évig nem tért vissza. Az asszony most azét mesélte el a történetét, hogy myeloma multiplexes betegek nagyobb figyelmet kapjanak. Mint magyarázza: ez a ráktípus jóval bonyolultabb, összetettebb, mint a többi, ráadásul nehezen észlelhető, és mint az ő példája is bizonyítja, nem gyógyítható, csupán visszaszorítható.