Sötét öltönyben, fekete cipőben, a tőle megszokott makulátlan eleganciával érkezett a bíróságra az egykori tv-s személyiség. Gyárfás Tamás számára ezekben a percekben egy 27 éve tartó korszak zárult le és egyben kiderült: volt-e köze Fenyő János meggyilkolásához. Bűnösnek mondták ki, hét év börtönt kapott.
Rezzenéstelen arccal, ám láthatóan feszülten hallgatja végig a Főváros Ítélőtábla ítéletét Gyárfás Tamás. A bíróság bűnösnek mondta ki Fenyő János halálában az egykori televíziós producert, aki így még az idén, azaz 76 évesen kénytelen börtönbe vonulni, szabadulni pedig csak 83 évesen fog.
Gyárfás az ítéletet - ahogy mindenki a tárgyalóteremben -, állva hallgatta végig, kezeit maga mellett tartva. Eleinte telefonját nyomogatta, a hozzá közel álló munkatársunk úgy látta: kezei enyhén remegtek a verdikt gyors ismertetésekor. Kívülről nyugodtan tűnt, azonban tekintetén látszott, bár szíve mélyén felkészült a legrosszabbra is, az ítélet mégis mélyütésként érte. Az első mondatoknál halk sóhajtás tört fel belőle, néha teste megremegett, majd mereven nézte a bírót nézi. Az első percek így teltek.
Az indoklás még folyik, Gyárfás már ül. Egyebekben magára erőltetett nyugalommal hallgatja a gyilkosság előzményét, illetve kronológiáját, azaz azt, hogy miként veszett össze, majd elmérgesedett vitájuk lezárásaként hogyan ölette meg üzleti konkurensét, Fenyő Jánost. Az már évekkel korábban kiderült, hogy a végrehajtó a szlovákiai maffia magyarul is értő bérgyilkosa, Jozef Rohac volt, a felbujtó a rendszerváltás után véres bűnesetek főszereplője, az olajozásból meggazdagodott Portik Tamás, míg most bebizonyosodott, hogy a leszámolás megrendelője Gyárfás volt.
Az indoklás folyik tovább. Gyárfás kezét ölébe ejti, tekintete közben hol a bíróra szegeződik, néha pedig ügyvédjére, az ítéletet hallgató Zamecsnik Péterre, aki szerdán (ápr. 9.) vázolta fel a Gyárfás lehetőségeit. Védencével várhatóan élnek a rendkívüli jogorvoslat lehetőségével.
Gyárfást nem tartóztatták le eddig a tárgyaláson, és ha ez az ítélethirdetés végén is így marad, szabadon távozhat budai villájába. Hetekkel, esetleg hónapokkal később majd oda postázzák számára a börtönbe szóló behívóját.
Ez a kora tavaszi nap a hazai kriminalisztika és az igazságszolgáltatás történelmi napja is egyben. 27 év után megdönthetetlenül és végérvényesen kiderült, kik álltak a Fenyő-gyilkosság hátterében és ezzel együtt, ezen a fázós csütörtök délelőttön, a börtönre készülő Gyárfás Tamás élete is 180 fokos fordulatot kénytelen venni.