A magyar felfedező rátalált a titkos Traubisoda-gyárra. A dolgozók mindent hátrahagyva tűntek el.
Nem túlzás kijelenteni, hogy a Traubisoda a magyarok egyik kedvenc retró üdítőitala, amit 1971-ben kezdtek forgalmazni. Egy időre eltűnt a polcokról, azonban idén márciusban újrakezdték a forgalmazását. Most egy titokzatos urbexes rábukkant egy korábbi Traubisoda gyárra.
A Dragon Urbex - Eltűnő szépségeink a múlt árnyékában elnevezésű Facebook-oldal létrehozója rátalált egy régi üzemre, ahol egykor a szőlő ízű üdítőt is gyártották. A gyár már évtizedek óta elhagyatott, de a roskadozó falai még mindig őrzik a régi emlékeket.
A hegyekben épült Traubisoda gyárban mindent hátrahagytak: titkos folyadékokat, palack címkéket, bútorokat, tévéket; még egy pár cipőt is ott felejtettek. Néhány csarnokot teljesen kipakoltak, ezeket már szinte teljesen visszavette a természet; mohák jelentek meg a padlón.
Az urbex az urban exploration rövidítése, ami magyarul városfelfedezést jelent. Az urbex egy elterjedt szabadidős tevékenység, aminek már saját szubkultúrája van. A városfelfedezés lényege, hogy elhagyatott, lepukkant, romos vagy éppen működő, de elzárt ember alkotta helyekre vagy tárgyakhoz jussanak el. Az urbexesek célpontjai lehetnek például elhagyatott városok, gyárak, kórházak, elmegyógyintézetek, börtönök, csatornahálózatok, alagutak, katakombák, ipari és katonai létesítmények vagy éppen magukra hagyott parasztházak, tanyák. Az urbexesek az íratlan szabályukhoz hűen nem árulják el, hogy pontosan hol található az a bizonyos épület, ahol jártak, nehogy vandálok jelenjenek meg és teljesen kifosszák, megrongálják a helyszínt.