Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is átesett a koronavíruson. A rektor, aki a járvánnyal kapcsolatban folyamatosan tájékoztatja a közvéleményt, most saját betegségéről is beszámolt a Borsnak, hogy biztassa a betegségben lábadozókat.
Forrás: Semmelweis Egyetem
Hogy élte meg professzor úr a betegséget? Milyen tünetekkel kellett szembenéznie? Melyik volt a legkellemetlenebb vagy a legfájdalmasabb tünete?
November közepén a családom tagjai közül többen is megfertőződtek az új típusú koronavírussal, így az első néhány napban igazolt beteg közeli kontaktjaként vállaltam a karantént, majd néhány nap elteltével az én PCR-tesztem is pozitív lett. Enyhe tünetekkel érkezett a betegség, a kezdeti köhögés és torokkaparás után viszont jött a láz, az ólmos fáradtság és a testszerte jelentkező erős fájdalom. Ez utóbbi tünet mutatott rá, hogy ez a vírus sokkal komolyabb fertőző betegség, mint egy influenza. Erőteljesebb és fájdalmasabb tüneteket produkál, és teljes embert kíván a legyőzése. Éppen ezért tegyünk meg mindent az elkerülésére!
Minek köszönheti, hogy le tudta győzni a vírust? Milyen terápiákat kapott, amiknek hála felépült?
Elsőként a szervezetem immunrendszerét erősítettem: ennek leghatékonyabb módja a sok pihenés, alvás, folyadék- és vitaminpótlás. Időt kell hagynunk a szervezünknek, hogy sikerrel szálljon harcba a vírussal, de természetesen
mi magunk is fokozhatjuk az immunrendszerünk aktivitását, például D- és C-vitaminnal.
A vérhígítóra a családon belüli trombózishajlam miatt volt szükség. Ezen kívül pulzoximétert használtam a véroxigénszint ellenőrzéséhez.
A családtagjainak hasonló vagy súlyosabb tünetekkel kellett szembenézniük?
A feleségemnek hozzám hasonló tünetei voltak, de szerencsére időben pár napos eltéréssel estünk át a betegség legnehezebb szakaszán, így tudtuk támogatni egymást a gyógyulás felé vezető úton, és mindig volt valaki, aki a most nyolcéves fiammal foglalkozott, akinél könnyű lefolyású volt a kórkép. Nagyon fontosnak tartom, hogy még betegen is figyeljünk arra, hogy ne fertőzzük meg a környezetünket. Mi is arra fordítottunk nagy hangsúlyt, hogy a társasházban, ahol élünk, ne adjuk tovább a betegséget másnak. A megfelelő védekezéssel – maszkviseléssel, távolságtartással, gyakori kézmosással, találkozásaink számának csökkentésével – tegyünk meg mindent a betegség elkerülése érdekében. Ha mégis megfertőződünk, értesítsük azokat, akikkel az elmúlt napokban kontaktusba kerültünk!
Fog plazmát adni, hogy súlyos állapotú betegeken segíthessen?
Többszörös véradóként tervezem a plazmaadást is, ennek feltétele, hogy elegendő ellenanyagot termel a szervezetem.
Hogy érzi most magát? Teljesen felépült? Mikor tud újra teljes gőzzel munkába állni?
Több mint egy hete teljes munkaidőben dolgozom, esetemben ez napi 12-16 órát is jelent jellemzően, a hét minden napján. A negatív PCR-eredmény után pedig szinte azonnal a műtőbe vezetett az utam. Vártak a betegeim és a hallgatóim is. Kitartást kívánok mindenkinek, aki éppen most szenved a betegségben vagy már lábadozik!