A három új koronavírus elleni gyógyszer közül a molnupiravir lehet az első, amely megkaphatja az Európai Gyógyszerügynökség és - mivel hazánkban is tesztelték - az OGYÉI engedélyét. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy 50 százalékban megakadályozza a covid súlyos lefolyását.
Jelenleg hazánkban két gyógyszert alkalmaznak a koronavírusos betegek kezelésére: a favipiravir az enyhe tünetek megjelenésekor segít elkerülni a súlyosabb szövődményeket, a remdesivirt pedig a kórházba kerülteknek adják. Emellett antitestterápiát alkalmaznak azoknál, akik még nincsenek rossz állapotban, de a rizikócsoportba tartoznak: időseknél, elhízottaknál, krónikus betegeknél. A páciens ilyenkor egy órán át infúziót kap, amit 1 órás megfigyelés követ. Tízből kilenc esetben az antitestterápia megakadályozza a kórházba kerülést, egyelőre a betegség korai fázisában segít.
Mindemellett három szájon át szedhető koronavírus elleni tabletta is a tesztelési fázisaik végéhez közelít. A Roche AT-527 nevű nukleozidja, Pfizer ritonavirrel kombinált covid-tablettája és a Merck molnupiravir nevű gyógyszere. Ezek a készítmények a koronavírusos megbetegedések tüneteit enyhítik a korai szakaszban, megakadályozzák a szövődmények kialakulását és lerövidítik a lábadozási időt. A hírek szerint az első, ami az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét megkaphatja, a molnupiravir lehet, ami a kísérletek alapján 50 százalékban megakadályozta a súlyos, kórházi kezelést igénylő állapot kialakulását a veszélyeztetettek körében a variánsok esetében is. Közös európai beszerzéssel érkezhet meg hamarosan Magyarországra. A másik két tabletta is még az év vége előtt forgalomba kerülhet. A Pfizer és a molnupiravir tabletta nemzetközi tesztjében hazánk is részt vett, biztató eredményekről számoltak be szakemberek.
Rusvai Miklós szerint több előnye lehet ezeknek az új szereknek. – Könnyebb a tabletták tömeggyártása, nem igényelnek hűtést, speciális tárolást, egyszerűbben szállíthatóak, viszonylag gyorsan, sok ember számára lesz elérhető, az adott országok hivatalos gyógyszerfelügyeleti engedélyezése után. A leghatékonyabb védelmet még mindig az
oltások teljes adagjának felvétele jelenti és négy hónapra rá a harmadik vakcina, ezek a
szerek az időben felfedezett fertőzés esetén a rizikócsoportba tartozók életét mentheti
meg, vagy azokét, akik immun-, allergia vagy egyéb betegség miatt nem kaphattak oltást
– részletezte a Borsnak a virológus. A tablettás terápia során a beteg fertőzőképessége és a szervezetben lévő víruskoncentráció is csökken, nagyjából egytizedére. A Covid-19 kezelésére eddig alkalmazott favipiravirt eredetileg az influenza ellen, a remdesivirt az ebola ellen, a molnupiravirt pedig speciálisan a koronavírus enzimére fejlesztették ki, ezért hatékonyabb a covid betegség leküzdésére
– ismertette a professzor.