A koronavírus-járvány sokak életét változtatta meg, vagy épp állította a feje tetejére. Az idősek attól félnek, hogy megfertőződnek, a fiatalabbak eddigi életüket szeretnék visszakapni, ami mind-mind szorongáshoz, sok esetben alvásproblémákhoz vezet. Vajon mit tehet, hogy végigaludja az éjszakát?
Forrás: Shutterstock
A szakemberek szerint egy egészséges szervezetnek minimum nyolc óra alvásra van szüksége egyhuzamban. Persze a kor is számít, hiszen egy aktív gyereknek jóval többre, mint egy idős embernek. A szakemberek szerint a járvány előtti évekhez képest megsokszorozódott azoknak a száma, akiknél alvászavar figyelhető meg. Saját praxisában dr. Bense Tamás háziorvos is jó néhány ilyen esettel találkozott, így a Bors őt kérdezte, mit lehet tenni az alvászavarok leküzdése érdekében.
Szorongást hozott a változás
Dr. Bense Tamás szerint a koronavírus miatt megváltozott életmód az alvási periódusok változását is magával hozta.
– Az egyik probléma az, hogy a sokak életében bekövetkezett megváltozott életmód arra hajlamosította az embereket – úgy a felnőtteket, mint a gyerekeket –, hogy később feküdjenek le, ami miatt megrövidül az alvásidő – magyarázta a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.
– Ezenkívül a megszokott ritmusból való kiesés is magával hozta ezt a problémát.
A legtöbbeknek megváltozott a napirendje, mozgásszegény lett az életmódja, sok esetben még a táplálkozása is megváltozott, a bezártságról nem beszélve. Ezek a tényezők mind-mind szorongáshoz, a szorongás pedig sok esetben alvászavarokhoz vezet
– mutatott rá a háziorvos, aki szerint a járvány minden korosztály életében más típusú szorongást hozott.
– A diákok és a fiatalok az új típusú elvárásoktól és a társas kapcsolatok hiányától félnek, a szülők a megélhetésért, a gyermekeikért aggódnak, míg az öregek, betegek a betegségtől rettegnek.
Mozogjon lefekvés előtt!
Dr. Bense Tamás szerint az alvásnak minden korosztályban óriási jelentősége van, ezért nem szabad félvállról venni az alvással kapcsolatos problémákat.
– Az alvás során nélkülözhetetlen élettani változások zajlanak le a szervezetben. A huzamosabb ideig tartó alvásproblémák éppen ezért akár súlyosabb betegségekhez is vezethetnek.
Aki tartósan nem piheni ki magát, később többek között cukorbetegségben vagy magas vérnyomásban szenvedhet majd
– fűzte hozzá a szakember, aki szerint van otthoni megoldás is a problémákra.
– Nagyon fontos a mozgás és a friss levegő, amiből most sokan hiányt szenvednek. Korosztálytól és egészségi állapottól függően este lefekvés előtt válasszon valamilyen mozgásformát a friss levegőn. Ez lehet egy séta, egy sporttevékenység, de a nyitott ablaknál végzett szobabiciklizés is megoldást jelenthet. Az alvás előtti félórás mozgás nagyban hozzásegít a mély és kiegyensúlyozott alváshoz – magyarázta dr. Bense.