Ágyunk valóságos kis állatkert, amelyben nyüzsögnek a különféle élőlények – írja a The Conversation magazinban megjelent cikkében a Westminsteri Egyetem mikrobiológusa.
Forrás: Pexels
A kéretlen ágytársainkat verejtékkel, nyállal, korpával, az ágyra hulló ételdarabkákkal tápláljuk, és ezzel tökéletes környezetet biztosítunk megtelepedésükhöz – írta az Origo a Westminsteri Egyetem kutatásaira hivatkozva. A tudósok már hosszú évek óta vizsgálják azt, hogy vajon milyen állatokkal "alszunk együtt", azonban a magazinban megjelent összegzés után kiderült: sokkal többel, mint azt valaha is szerettük volna. Sokkoló felfedezéseiket most tanulmány formájában tették közzé:
-–Bemutatjuk, milyen teremtményekkel osztjuk meg álmainkat – ígérték.
Még 2013-ban kezdték vizsgálni a kórházi ágyneműk alapján, hogy vajon milyen baktériumok telepszenek meg az ágyainkon. A kutatás eredménye alapján az egyik leggyakoribb ágylakó mikrobacsoport a Staphylococcus, amelyek normális esetben ártalmatlanok, ám ha nyílt sérülésünk van, a seben bejutva komoly fertőzéseket okozhatnak, a tünetek súlyossága a baktérium fajtájától függ. A kutatások szerint a baktérium legfőképp a párnahuzatokon telepszik meg, sokuk pedig még az antibiotikumoknak is ellenáll. Emellett szép számmal előfordulhatnak Gram-negatív baktériumok is, amelyek a világ minden táján gondot okoznak. Legismertebb fajtájuk az e-coli, ami több féle fertőzést, köztük akár agyhártyagyulladást is okozhat és sok gyógyszernek ellenáll.
ÉPPEN EZÉRT NAGYON FONTOS A VÉCÉHASZNÁLAT UTÁNI ALAPOS KÉZMOSÁS, HISZEN EZZEL MEGAKADÁLYOZZUK A KOCKÁZATOS BAKTÉRIUMOK SZÉTHURCOLÁSÁT OTTHONUNKBAN
– írja a tanulmány.
Alvás közben körülbelül 500 millió bőrsejttől szabadulunk meg, ami valóságos csemege a háziporatkák számára. Az atkák és ürülékeik komoly allergiás reakciókat okozhatnak az arra fogékonyaknál. Hasonlóan sokak életét keserítik meg a házi poloskák, amelyek ugyan fertőzést az eddigi kutatások szerint nem terjesztenek, de csípésük kellemetlen, fájdalmas és többféle tünetet is okozhat.
A kutatók figyelmeztetnek: a piszkos háztartási eszközök, mint például a fürdőkád, vécé, törülköző, ruha, a konyhai felületek és a háziállatok valóságos melegágyai a kórokozóknak. Ha nem megfelelően mossuk ki ezeket, akkor a mikrobák a ház többi pontjára – akár a háloszobába – is eljuthatnak. Így például a nemibetegségként ismert tripper is átadható egy elhanyagolt, koszos törölközővel vagy éppen ágyneművel. Természetesen a különböző mikroorganizmusok eltérő ideig maradnak életben az egyes felületeken, a Staphylococcus például egy hétig aktív pamuton és két hétig fertőzőképes frottírszöveten, míg az olyan gombák, mint a hüvelygomba kórokozójának számító Candida, akár egy hónapig is életképes marad.
Bár örökre lehetetlen száműzni őket, de jelentősen tehetünk azért, hogy a különböző állatok és mikroorganizmusok száma jelentősen csökkenjen. Ehhez a legjobb fegyver a legegyszerűbb is egyben: a megfelelő higiénia, amihez pár jó tanácsot is adnak: