Miközben naponta nő világszerte a deltával regisztrált megbetegedések száma, tombol az allergiaszezon is. Megtévesztésig hasonló tüneteket produkálnak, ezért nagyon vigyázni kell.
Egész Európában és hazánkban is már az új koronavírus delta vírusvariánsa terjed leginkább. Ezt a – korábban indiainak nevezett – vírusmutánst tavaly decemberben azonosították, majd idén márciusban minősítették kiemelt kockázatúnak. Fertőzőbb, gyorsabban terjed, mint az eredeti vírus, és azért különösen veszélyes, mert az eddig megismertektől teljesen más tüneteket okoz.
A delta lappangási ideje átlagosan 4 nap.
Tehát rövidebb, mint a vadvírusé, vagy mint az alfa, vagyis brit mutánsé, amelynek átlagosan 6 nap a lappangási ideje. De abban is más, hogy megfertőzött emberek vírusürítésének mértéke is sokkal magasabb. Ez a két tényező is az oka annak, hogy a delta variáns a korábbi klasszikus vírussal és annak mutációival szemben 60%-kal fertőzőképesebb és gyorsabban terjed.
A delta variáns az eredeti, vuhanitól eltérő tüneteket okozhat, és a tünetei is némiképp módosulhatnak
– kezdte a Borsnak dr. Kecskés Gabriella allergológus.
– Az eddigi ismeretek szerint a delta mutáció az allergiával tényleg szinte teljesen megegyező tüneteket okoz. Mint például a tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, torokkaparás. De jellemző mindkettőre a szemet érintő irritáció, kipirosodás, duzzanat, esetleg váladékozás megjelenése is. De van három ismertetőjegye, ami csak a deltára jellemző: ez a fejfájás, a láz és a levertség. Bár soha ne mondd, hogy soha, de az allergiásokra ez szinte egyáltalán nem jellemző. Ennek ellenére ha valaki a mindkettőre jellemző tünetet produkálja, akkor rövid úton ki kell deríteni, hogy mivel áll szemben az illető, mert bár a kórismék hasonlóak, kezelésük teljesen más!
Ha valaki észleli magán a tüneteket, akkor értesítse a háziorvosát, és teszteltesse magát, valamint ne menjen közösségbe – javasolja az allergológus, mert vannak, akiknél életveszélyes állapotot okozhat a delta. A legnagyobb veszélyben továbbra is azok vannak, akik valamilyen krónikus alapbetegségben szenvednek: magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség. Szintén nagy veszélyben vannak az oltatlanok is. Az új koronavírus több mint másfél éve életünk része, látható, hogy gyorsan változik, és egyre veszélyesebb mutációk terjednek el. Minden esetben a védőoltás a megoldás.
– Nagyon jó dolog a harmadik oltás, de azt tudni kell, hogy az oltatlanok számát nem csökkenti, márpedig a vírus közülük fog áldozatokat szedni – mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa a Borsnak.
Most még kevés delta variánssal fertőzöttet kezelünk, de ahogy terjed ez a mutáció, egyre többen fognak kórházba vagy akár intenzív osztályra kerülni.