Aktuális

Szlovénia és Szerbia nyit, javul a helyzet a cseheknél is – koronavírus-körkép a környező országokból

Bors

Létrehozva: 2021.04.10.

Szétnéztünk, mi a helyzet a közép- és kelet-európai régióban a koronavírus-járvánnyal összefüggésben.

Szlovénia és Szerbia nyit, javul a helyzet a cseheknél is – koronavírus-körkép a környező országokból

Forrás: AFP

Javul a járványhelyzet Csehországban

Napi ötezer alá csökkent a héten Csehországban az újonnan igazolt koronavírus-fertőzések száma.

Az egészségügyi minisztérium honlapján szombat délelőtt megjelent kimutatások szerint előző nap 4791 új igazolt fertőzést szűrtek ki a laboratóriumok, ami tavaly december eleje óta a legalacsonyabb szám. Heti összehasonlításban majdnem ezerrel, csütörtökkel összevetve pedig ötszázzal alacsonyabb ez a mutató.

Folyamatosan csökken a kórházban kezeltek száma is. Pénteken a hivatalos statisztikák szerint 5861 személyt kezeltek a kórházakban, közülük 1287 állapotát minősítették súlyosnak az orvosok. Mindkét adat csökkenő tendenciát jelez. A speciális Covid- és intenzív osztályokon 2262 légzőkészülékkel ellátott ágy volt szabad, ami a teljes kapacitás 27 százaléka.

"Minden jel arra mutat, hogy a járvány kedvező irányban alakul, ugyanakkor továbbra is nagyok a regionális eltérések" - mondta a közszolgálati rádióban Petr Arenberger új cseh egészségügyi miniszter. Egy-két régióban továbbra is kritikus a helyzet.

Vasárnap éjfélkor lejár az október eleje óta tartó szükségállapot, s a cseh kormány úgy döntött, hogy nem kéri a meghosszabbítását. Ennek alapján megszűnik az éjszakai kijárási tilalom és a lakosság szabad mozgásának korlátozása a lakhely szerinti járásra. Hétfőn az óvodások és az alsótagozatos iskolások egy része visszatérhet a tantermekbe, megnyílnak a gyermekruházatot és lábbelit árusító üzletek, valamint a papír- és írószerboltok is.

Szlovénia enyhített a korlátozásokon

Szlovénia fokozatosan enyhít a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére hozott korlátozásokon, így szombattól már nem kötelező a szájmaszk szabadtéri viselése, amennyiben betartható a másfél méter távolság, hétfőtől pedig feloldják az éjszakai kijárási tilalmat is - írta a helyi sajtó.

A ljubljanai kormány péntek este hozott döntése alapján ugyanakkor - néhány kivétellel - továbbra sem lehet egyik régióból a másikba utazni, ezt csak 48 óránál nem régebbi PCR-teszttel lehet megtenni, ami kiváltható oltási bizonyítvánnyal vagy igazolással arról, hogy az illető már átesett a fertőzésen.

Továbbra sem lehet összejöveteleket tartani. Szigorúan tilos az esküvők, különböző rendezvények és ünnepségek rendezése. Engedélyezik azonban a vallási szertartásokat, de 30 négyzetméterre csak egy résztvevő juthat.

Újdonság, hogy kinyitnak a könyvtárak, galériák, múzeumok. Tíz főig pedig - a megfelelő távolság betartása mellett - engedélyezik a közvetlen érintkezés nélküli sportokat is.

Szlovéniában a kormány április 11-ig - a húsvéti időszakra - teljes zárlatot rendelt el. Hétfőtől azonban az iskolások és az óvodások visszatérhetnek az oktatási és nevelési intézményekbe, valamint újra nyithatnak az üzletek és a szolgáltatások.

A kabinet formálisan egy hónappal, május 18-ig meghosszabbította a járványhelyzetet az egész országra vonatkozóan, valamint változtatott a januárban elfogadott ütemterven, amelyben a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszer alapján határozza meg, milyen enyhítéseket vezetne be piros, narancssárga, sárga vagy zöld besorolás esetén.

A piros szakaszban, amelybe hétfőtől kezdve tartozik Szlovénia, a fertőzöttek számának heti átlaga nem haladhatja meg 1350, a kórházban kezelt betegek száma pedig az 1200 főt. Ellenkező esetben, az a régió, amelyben ezek a számok magasabbak, újra fekete besorolást kap, ami a húsvétihoz hasonló lezárást jelent.

Nyitnak a szerbek is

Hétfőtől ismét kinyithatnak a bevásárlóközpontok Szerbiában, a vendéglátóhelyek viszont továbbra sem szolgálhatnak ki zárt térben, csak kerthelyiségben, ha rendelkeznek ilyennel - erről döntött a koronavírus-járvány kezelésével megbízott szerbiai válságstáb.

A testület azt is bejelentette, hogy április 19-től újraindul a tantermi oktatás az iskolákban.

A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában szombatra 3405-tel 636 418-ra, Koszovóban 684-gyel 96 570-re, Észak-Macedóniában 1174-gyel 140 071-re, Montenegróban 237-tel 93 803-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 1096-tal 181 926-ra növekedett.

A járvány halálos áldozatainak száma az utóbbi 24 órában Szerbiában 39-cel 5659-re, Koszovóban héttel 1975-re, Észak-Macedóniában 42-vel 4150-re, Montenegróban kilenccel 1354-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 82-vel 7291-renőtt. 

Horvátország megyénként szabályoz

Horvátországban az elmúlt napon 2535 új fertőzöttet azonosítottak. A járvány kezdete óta számuk elérte a 290 899-et. Az elmúlt 24 órában 34-en haltak bele a fertőzés okozta Covid-19-betegség szövődményeibe, a halottak száma ezzel 6269-re emelkedett. Kórházban 1796 beteget ápolnak, közülük 180-an vannak lélegeztetőgépen.

Az országban megyénként változnak a járványügyi korlátozások. Hétfőtől 16 megyében a 21-ből online oktatásra állnak át az iskolák, köztük Zágráb megyében és Zágráb megyei jogú városában is. A magas fertőzöttségi arány miatt a Tengermelléki-Fennsík megyében, amelynek Fiume (Rijeka) a székhelye, két hétre teljes lezárást rendelt el a helyi válságstáb.

Egymillió fertőzött Romániában

Romániában átlépte szombaton az egymilliót a járvány kezdete óta diagnosztizált koronavírus-fertőzések, illetve a 25 ezret a halálos áldozatok száma.

A mintegy húszmilliós lakosságú országban tavaly február 26-án fedezték fel az első koronavírus-fertőzést. Az azóta eltelt 13 és fél hónap alatt tehát a lakosság legalább 5 százaléka kapta el a fertőzést, és a beazonosított fertőzöttek 2,5 százaléka meghalt.

A bukaresti média szerint azonban a koronavírusos betegek jelentős része nem kerül be a hivatalos statisztikákba. Egyre növekszik ugyanis a "rejtőzködő" fertőzöttek száma, akik - a kéthetes elkülönítést elkerülendő - nem jelentik be a hatóságoknak, ha pozitív eredményt mutat az otthon elvégzett koronavírus-gyorstesztjük.

Romániában tavaly december 4-én lépte át a félmilliós küszöböt a hivatalos fertőzésszám, vagyis az utóbbi négy hónapban ugyanannyi fertőzést regisztráltak, mint a megelőző kilenc és fél hónapban.

A stratégiai kommunikációs törzs szombati jelentése szerint az utóbbi 24 órában 4310 új fertőzöttet azonosítottak, ami csaknem húsz százalékkal marad el az utóbbi két hét átlagától.

Az utóbbi napon az átlagosnál valamivel kevesebb, 139 koronavírusos beteg vesztette életét, és - az előző napi rekordnál néggyel kevesebb - 1492 súlyos esetet ápolnak az intenzív terápián.

A járvány statisztikai adatait feldolgozó portálok kiszámították, hogy a reprodukciós ráta március 23-án esett 1 alá Romániában, tehát ettől kezdődően lassul a járvány terjedésének üteme. Ez a mutató azt jelzi, hogy egy fertőzött hány másik embert fertőz meg, és tartósan 1 alá kell szorítani, ahhoz, hogy a járványt meg lehessen fékezni.

Romániában április elseje óta csökkenőben van az aktív fertőzöttek száma, az utóbbi héten pedig az előző hetinél több mint ötezerrel kevesebb (32 641) fertőzést diagnosztizáltak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek