Miután keddre elértük a 2,5 millió beoltottat, szerán nyithatott az ország. Összeszedtük az enyhítésekkel kapcsolatos legégetőbb kérdéseket.
Forrás: Shutterstock
Kedden délután öt óra magasságában jelentette be Orbán Viktor: Magyarország elérte a 2,5 millió beoltottat, így a koronavírus-járvány elleni védekezés új szakaszba léphet, megkezdődhet a korábban már beharangozott enyhítés.
Miután kedden a Magyar Közlönyben is megjelent a nyitásról szóló rendelet, szerdán újra kinyithattak azok az üzletek, amik az elmúlt egy hónapban zárva voltak.
Összeszedtük, szerdától milyen változások léptek életbe, és ezek mit is jelentenek a gyakorlatban.
Kijásári tilalom, nyitvatartások
A kijárási tilalom időszaka az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosul. De mit is jelent ez gyakorlatban? Nagyjából ugyanaz érvényes az estékre, mint november óta, ám már nem este nyolcra, hanem tízre kell hazaérnünk. (Természetesen a munkavégzés továbbra is kivétel, mint ahogy a kutyasétáltatás, valamint a rendkívüli orvosi helyzet is.)
Ennek megfelelően az üzletek is tovább lehetnek nyitva: eddig este hétkor kellett mindennek zárnia, szerdától ez 21:30-ra módosul – azaz a két órával rövidebb kijárási tilalommal két és fél óra plusz bevásárlást nyerünk, ami sokat segít azoknak, akik munka után ugranának még be valamilyen boltba.
Ismét mehetünk fodrászhoz
Újra kinyithatnak a korábban zárva tartó üzletek, a szolgáltatók pedig ismét fogadhatnak vendégeket. Azaz ismét lehet könyvesboltba menni, cipőt vagy ruhát venni, illetve a kozmetikusunkhoz, fodrászunkhoz is ellátogathatunk – akinek korábban volt (a szigorítások miatt lemondott) időpontja, azt talán már fel is hívta a fodrásza a jó hírrel: most már tudja fogadni.
De most akkor mi is ez a négyzetméter-szabály?
Ami viszonylagos újdonság: nem tartózkodhat egy üzletben bármennyi vásárló. A most életbe lépett szabályozás szerint átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat – azaz egy 350 négyzetméteres ruhaboltba például egyszerre 35 vevő mehet be. Ezt a számot minden üzlet köteles a bejáratnál kifüggeszteni.
A számba természetesen az eladók nem számítanak bele.
Ez egyébként csak viszonylagos újdonság: a kisebb boltoknál már korábban is láthattunk "egyszerre csak 2 vevő tartózkodhat bent" jellegű kiírásokat.
Jó, de akkor mi lesz a 10 négyzetméternél kisebb alapterületű boltocskákkal? Nem nyithatnak ki? Természetesen kinyithatnak – itt egyszerre egyetlen vásárlót szolgálhatnak ki. A többi vásárlónak kívül kell várakoznia, a másfél méteres távolság betartásával.
És akkor gyerekkel be sem mehetek? Ő külön vásárlónak számít? Ez sem lenne túl életszerű. A rendelet értelmében a vásárlók közé nem kell beszámítani a 14 évesnél fiatalabbakat, emellett a 65 évesnél idősebb személy segítőjét vagy a fogyatékossággal élő személy segítőjét.
Mi lesz egy 18 négyzetméteres boltban? A rendelet szerint a kerekítés szabályat kell alkalmazni, azaz míg egy 18 négyzetméteres boltba már kettő, addig egy 14 négyzetméteresbe egy vásárlót engedhetnek be egyszerre.
Jó, de hogy ellenőrzik a vásárlószámot? Ez üzletenként változó. A kisebb boltokban ez nyilván egyszerűbb, a nagyobbak azonban több helyen olyan trükköket alkalmaznak, mint például csak annyi bevásárlókocsit és kosarat tesznek ki, ahány vásárló bent tartózkodhat – és kosár/kocsi nélkül természetesen nem lehet bemenni.
Mi lesz az éttermekkel, kávézókkal?
Sajnos arra még várnunk kell, hogy egy jó kávéra beüljünk valahová, ahogy az éttermek terén sincs változás – ők továbbra is csak elvitelre adhatnak ki ételt, vagy pedig futárral rendelhetünk magunknak harapnivalót.