<p>Már lassan három évtizede dolgoznak a kutatók azzal a vegyülettel, amit magyar szakemberek fejlesztettek ki. A BGP-15 nevű molekulát most a koronavírus súlyos szövődményei ellen vethetik be.</p>
A kilencvenes évek elején magyar kutatók egy új hatóanyagot fejlesztettek ki. Kezdetben a cukorbetegséget, annak is a kettes típusát szerették volna gyógyítani, ám a klinikai tesztelések végül megszűntek. Azóta sok kutatócsapat ráállt a BGP-15 molekula kutatására, hogy más területeken is alkalmazni tudják. Nemrégiben például lehetséges szívgyógyszernek kiáltották ki a hatóanyagot. A Mitochon Technologies egy teljesen új úton járva a koronavírus-fertőzés gyógyításában próbálja meg alkalmazni a vegyületet.
Bicskei László ügyvezető, a klinikai program irányítója a InfoRádiónak elmondta: számtalan előnye lehet a molekula alkalmazásának a Covid által okozott tünetek és betegségek gyógyításában.
– Nagyon erős sejtvédő és -segítő hatása van a szernek. Különösen igaz ez azoknál, akik hajlamosak lehetnek a fertőzés súlyos lefolyására – magyarázta a szakember.
– Kutatásaink szerint a BGP-15 csökkenti az oxidatív stresszt (a szervezetben lévő molekulák és antioxidánsok egyensúlyának felborulását), lassítja a tüdőfibrózis kialakulását (a tüdő kapacitásának nagymértékű csökkenését), megakadályozza a citokinvihar kialakulását (amikor nagy számban szabadulnak fel gyulladást okozó fehérjék), összességében elkerülhető tehát a súlyos szervi károsodás – tette hozzá az ügyvezető.
A molekulával a jelenlegi információk szerint a sokszervi gyulladás is megelőzhető, ami a poszt-covid betegségek egyik legveszélyesebb fajtája.
– Amikor nagy baj történik, és a szervezetben egymást gerjesztik, ezáltal pedig súlyosbodnak a problémák, szinte tehetetlenek vagyunk.
A mi szerünkről bebizonyosodott, hogy védi nemcsak a szívet, hanem a vesét, a májat, a vállizmokat, de a petesejtet, és a sejtek energiatermelő rendszerét is.
Magyarul fokozódik a szervezet stressz elleni természetes védekező rendszerének működése – hangsúlyozta a kutatás vezetője. Így igen ígéretes jövő előtt áll ez az univerzális hatóanyag.
Bicskei László arról is beszámolt: a klinikai vizsgálatok első fázisa már lezajlott. A második és harmadik fázisban pedig kilenc kórház vesz majd részt. A vizsgálatok a jászberényi, a gyöngyösi és a kecskeméti kórházban elkezdődtek, a Dél-pesti Centrumkórházban pedig hamarosan elindulnak.
– A vizsgálatokba otthon gyógyuló betegeket vonunk be, így ők nem fogják terhelni a betegellátó rendszert. Összesen 660 fertőzöttet szeretnénk bevonni a folyamatba, de csak friss betegeket vizsgálhatunk, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van – pl. cukorbetegség, szívproblémák, elhízás –, amelyek hajlamosítanak a súlyos lefolyásra. A betegek 4 hétig, azaz 28 napig vesznek részt a vizsgálatban. Azt szeretnénk bebizonyítani, hogy a szerrel csökkenteni tudjuk a kórházba kerülés valószínűségét.
Ha az eredmények szignifikáns javulást mutatnak a betegek állapotában, akkor tudjuk majd törzskönyveztetni a hatóanyagot
– mondta a szakember.